reklama

Velvyslanec tvrdil, že polské úřady ani nestačily vznést konkrétní výhrady vůči vyhošťovaným diplomatům. "Tvrzení, že jejich činnost neodpovídala jejich postavení v souladu s vídeňskou úmluvou, nebylo ničím podloženo. Polské úřady zjevně neměly jiné možnosti, jak čelit efektivní práci našich pracovníků, a tak rozhodly o tak hromadném vyhoštění," dodal diplomat.

Polsko v koordinaci se spojenci rozhodlo o velmi výrazném snížení počtu diplomatických pracovníků na ruském velvyslanectví ve Varšavě. Zemi opustí celkem 45 lidí s různými diplomatickými statusy, uvedl podle agentury PAP mluvčí ministerstva zahraničí Lukasz Jasina 23. března. Vyhoštění Rusové podle něj musí odjet do pěti dnů.

Mluvčí polského ministra pověřeného koordinací tajných služeb Stanislaw Žaryn dříve novinářům sdělil, že polská kontrarozvědka ABW identifikovala 45 ruských diplomatů podezřelých ze špionáže. "V Polsku pracují pod záminkou diplomatických aktivit, ale ve skutečnosti provádějí špionážní činnost namířenou proti Polsku," citovala Žaryna agentura AFP.

Z Moskvy mezitím zaznělo, že ruská diplomacie přijme odvetné kroky.

Rusko v odvetě vyhostilo tři pracovníky slovenské ambasády

Rusko oznámilo Slovensku vyhoštění tří pracovníků jeho ambasády v Moskvě, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo zahraničí. Jde o odvetu za stejný krok Bratislavy, která trojici zaměstnanců ruského velvyslanectví na Slovensku vyhostila před dvěma týdny v souvislosti se špionážní aférou.

"Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí SR to považuje za neopodstatněný krok, protože slovenští diplomaté, na rozdíl od ruských diplomatů v SR, všude ve světe striktně dodržují Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích a diplomatické zvyklosti," uvedlo slovenské ministerstvo v reakci na rozhodnutí Moskvy.

Ruské ministerstvo zahraničí si u slovenského velvyslance Ľubomíra Reháka stěžovalo také na to, že jsou ruské zahraniční instituce na Slovensku vystaveny překážkám v práci a "ohrožení svého bezpečného fungování". Informoval o tom server sme.sk. 

Diplomat si měl vyslechnout i protest v souvislosti s "případy vandalismu ve vztahu k památníků a hrobům sovětských vojáků na Slovensku".

Slovensko dříve v tomto měsíci obvinilo dvě osoby z vyzvědačství ve prospěch Ruska. Do tisku také unikl sestřih nahrávek ze schůzek jednoho z obviněných v kauze s tehdejším asistentem vojenského přidělence ruského velvyslanectví. Bratislava při provalení kauzy ohlásila vyhoštění trojice pracovníků ruské ambasády. Zdůvodnila to tím, že jejich působení odporovalo vídeňské úmluvě o diplomatických stycích; tento obrat se používá i při výzvědné činnosti diplomatů.

V posledních zhruba dvou týdnech vyhostilo ruské diplomaty hned několik evropských zemí. Z Polska kvůli tomu odcestovalo 45 ruských diplomatů, o vyhoštění diplomatických pracovníků Ruska rozhodli i Bulharsko a pobaltské země.