Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za deset měsíců přišlo do EU nelegálně o 73 procent více lidí než loni

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Za prvních deset měsíců letošního roku přišlo do Evropské unie nelegální cestou 275.500 lidí. Je to o 73 procent více než za stejné období loňského roku a nejvíce od roku 2016. Migranti nejčastěji využívají cestu přes Západní Balkán, informovala dnes Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).

Během října členské státy EU zaznamenaly 36.500 nelegálních vstupů na své území, což je o 47 procent více než loni v říjnu.

Do operací na vnějších hranicích EU je aktuálně zapojeno 2300 příslušníků agentury Frontex. Zhruba 500 z nich působí na Balkáně, kde je nápor migrantů v poslední době největší a také od loňska roste nejrychleji. Lidé zadržení v této oblasti kvůli nelegální migraci pocházejí nejčastěji z Afghánistánu, Iráku a Burundi.

Druhou nejčastěji využívanou trasou je ta přes Středozemní moře, kudy letos do EU přišlo 79.140 lidí, z toho přes 7000 za říjen. Popularita této trasy meziročně mírně klesá, nejčastěji ji využívají migranti z Egypta, Tuniska a Bangladéše.

Ačkoliv se fakticky nejedná o příchody do EU, ale o odchody, Frontex monitoruje i pokusy o nelegální cestu do Británie přes Lamanšský průliv. Za první tři čtvrtletí jich bylo 62.323, což je o 70 procent více než za stejné období loňského roku. Během října se na tuto cestu vydalo na 10.000 lidí. Migraci přes průliv se společně snaží zabránit Francie a Británie, které dnes podepsaly novou dohodou o koordinaci a posílení hlídek v oblasti.

Témata:  EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.