Během října členské státy EU zaznamenaly 36.500 nelegálních vstupů na své území, což je o 47 procent více než loni v říjnu.

Do operací na vnějších hranicích EU je aktuálně zapojeno 2300 příslušníků agentury Frontex. Zhruba 500 z nich působí na Balkáně, kde je nápor migrantů v poslední době největší a také od loňska roste nejrychleji. Lidé zadržení v této oblasti kvůli nelegální migraci pocházejí nejčastěji z Afghánistánu, Iráku a Burundi.

Druhou nejčastěji využívanou trasou je ta přes Středozemní moře, kudy letos do EU přišlo 79.140 lidí, z toho přes 7000 za říjen. Popularita této trasy meziročně mírně klesá, nejčastěji ji využívají migranti z Egypta, Tuniska a Bangladéše.

Ačkoliv se fakticky nejedná o příchody do EU, ale o odchody, Frontex monitoruje i pokusy o nelegální cestu do Británie přes Lamanšský průliv. Za první tři čtvrtletí jich bylo 62.323, což je o 70 procent více než za stejné období loňského roku. Během října se na tuto cestu vydalo na 10.000 lidí. Migraci přes průliv se společně snaží zabránit Francie a Británie, které dnes podepsaly novou dohodou o koordinaci a posílení hlídek v oblasti.