reklama

"Je podle mě již zcela zřejmé, kdo stojí za organizováním tohoto ničivého chaosu a kdo z něj těží... Jsou to současné vládnoucí elity USA a jejich satelity, kteří nejvíce profitují z nestability ve světě," řekl Putin.

V televizním prohlášení, které bylo adresováno ruské Radě bezpečnosti, vládě a šéfům orgánů činných v trestním řízení, Putin také obvinil Západ a Ukrajinu z podněcování nepokojů proti Izraeli. Dav lidí v neděli vnikl na letiště a zjevně měl v úmyslu zaútočit na židovské pasažéry, kteří se vraceli z Izraele.

Putin uvedl, že "události v Machačkale byly také podníceny prostřednictvím sociálních sítí, a to zejména z Ukrajiny, a to rukama agentů západních speciálních služeb." Dodal, že došlo k pokusům o destabilizaci ruské společnosti.

V této souvislosti vyzval Putin ruské úřady a regionální vedení, aby přijaly "rozhodná opatření na ochranu ústavního řádu Ruska, práv a svobod ruských občanů a mezietnické a mezináboženské harmonie."

Mluvčí amerického ministerstva zahraničních věcí, Matthew Miller, označil Putinovo obvinění ze zapalování nepokojů v Rusku za "absurdní." Bílý dům uvedl, že nedělní násilné protesty v Machačkale připomínaly pogromy proti Židům.

Mluvčí prezidenta USA pro národní bezpečnost, John Kirby, odmítl tvrzení Putina o zapalování nepokojů Západem a Ukrajinou a označil je za "klasickou ruskou rétoriku." Uvedl, že "Západ s tím nemá nic společného. To je prostě a jednoduše nenávist, bigotnost a zastrašování."

V neděli několik set lidí vniklo do budovy letiště v Machačkale a na letištní plochu, odkud je vytlačili strážci zákona. Podle posledních zpráv bylo zraněno více než 20 lidí včetně policistů, 83 výtržníků bylo zadrženo.