reklama

Nejvíce pokut policisté uložili v prvních dnech platnosti opatření, poslední tři dny už byly podle ní o něco klidnější.

Noční zákaz vycházení, který vstoupil v platnost předminulou sobotu, je první od konce druhé světové války. Už v první den platnosti vypukly proti němu protesty. Ve městě Urk tehdy převážně mladí lidé zapálili mobilní testovací středisko. V následujících dnech se pak v mnoha městech po celém Nizozemsku konaly demonstrace, které provázelo násilí, střety s policií i rabování.

Podle dnešního sdělení nizozemští policisté lidi, kteří nedodržují opatření proti šíření koronaviru, nejprve varují. Pokud poté neuposlechnou výzvy k dodržování restrikcí, mohou lidé dostat pokutu až 95 eur (téměř 2500 Kč).

V Nizozemsku už od 15. prosince platí kvůli šíření koronaviru plošná uzávěra. Vláda premiéra Marka Rutteho by měla v úterý jednat o uvolnění některých opatření. Podle stanice NOS uvažuje o otevření škol a školek a právě také o zrušení nočního zákazu vycházení. Rutteho vláda v lednu podala demisi, do březnových voleb ale bude zemi dál řídit.

Od počátku epidemie se v Nizozemsku, které má 17 milionů obyvatel, nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 992.000 lidí. S covidem-19 zemřelo v zemi přes 14.000 nakažených. Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge dnes oznámil, že takzvaná britská mutace koronaviru je zodpovědná už za polovinu všech nových případů v zemi.

reklama