reklama

Šestašedesátiletý Sarkozy je viněn z nelegálního financování prezidentské volební kampaně, která pro něj nakonec byla neúspěšná. V roce 2012 konzervativního politika v prezidentských volbách porazil socialista François Hollande. Skandál kolem financování kampaně navíc otřásl už neexistující konzervativní Unií pro lidové hnutí (UMP).

Prokuratura Sarkozyho viní, že překročil zákonem stanovený strop 22,5 milionu eur, když za svoji kampaň utratil téměř 43 milionů eur (nyní asi 1,1 miliardy Kč). Účetní ho upozornil, že částka na účtu dosáhla zákonem povoleného maxima a Sarkozy přesto dál přijímal finanční dary. Sarkozy popírá, že by se dopustil něčeho nekalého. Prezidentovi z let 2007 až 2012 hrozí rok vězení a pokuta ve výši 3750 eur (98.000 korun), pokud bude shledán vinným.

Podle vyšetřovacího spisu měl Sarkozy "nesporně prospěch z podvodu, který mu během jeho kampaně z roku 2012 umožnil mít mnohem větší zdroje, než povoluje zákon".

V jiném procesu na začátku března soud Sarkozymu vyměřil trest odnětí svobody na jeden rok nepodmíněně za korupci a obchodování s vlivem v kauze nazývané "odposlechy". Stal se tak prvním prezidentem v novodobé francouzské historii, který půjde do vězení. Proti březnovému verdiktu se chce odvolat.

Nyní zahájený soud měl začít už v březnu, byl však odročen kvůli hospitalizaci jednoho z celkem 14 obviněných. Sarkozy by měl před soudem osobně vypovídat v týdnu od 14. června.

reklama