Dalšími obžalovanými jsou někdejší Sarkozyho advokát Thierry Herzog a bývalý soudce kasačního soudu Gilbert Azibert. Trojice mezi sebou podle francouzské justice uzavřela nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014. Sarkozy a Herzog se údajně od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku.

Na úvod slyšení soudkyně Sophie Clémentová ověřila podle osobních dokladů identitu sedmašedesátiletého bývalého politika. Sarkozy, který je vzděláním právník, odmítl možnost nevypovídat a naopak se plamenně hájil. Obsah konverzace mezi advokátem a klientem chrání Evropský soud pro lidská práva a soud nabídl jen domněnky, ale žádné důkazy, řekl Sarkozy.

"Jsou to silná slova, korupce, obchodování s vlivem. Jsem bývalý prezident republiky, nikdy jsem nikoho nekorumpoval a přiznejme si, že je to podivná korupce, bez peněz, ani cent pro nikoho, bez výhod, žádná výhoda pro nikoho, a bez oběti, protože nikdo nebyl poškozen," řekl Sarkozy.

Exprezident, který byl ve vrcholném úřadu v letech 2007 až 2012, čelil dříve i dalším obviněním. Za nezákonné financování neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012 dostal loni v září roční trest vězení, který si mohl odpykat doma. Před několika lety odešel z aktivní politiky, nadále však zůstává vlivným zákulisním hráčem ve francouzském politickém dění.