reklama

Šéf Elysejského paláce z let 2007 až 2012 v úterý před soudem popřel, že by se v souvislosti s financováním volební kampaně dopustil něčeho nezákonného. Uvedl, že měl na starosti politické vedení kampaně, ale ne její organizaci a logistické detaily. Zároveň zdůraznil, že jako úřadující prezident měl jiné priority.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Současný proces potrvá do 22. června a rozsudek se očekává později. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost, která měla na starosti organizaci politických shromáždění.

V jiném procesu na začátku března soud Sarkozymu vyměřil trest odnětí svobody na jeden rok nepodmíněně za korupci a obchodování s vlivem. Sarkozy se tak stal prvním exprezidentem v novodobé francouzské historii odsouzeným do vězení. Proti březnovému verdiktu se odvolal.

Sarkozy odešel před několika lety z aktivní politiky, nadále však zůstává vlivným zákulisním hráčem ve francouzském politickém dění. Podle francouzských médií je pravidelně v kontaktu se současným prezidentem Emmanuelem Macronem.

reklama