Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Základna USA v Sýrii padla do rukou Rusů, přiletěli v bojovým vrtulnících

Ruské bojové letectvo v Sýrii
Ruské bojové letectvo v Sýrii
Foto: mil.ru

Rusko poslalo útočné vrtulníky a vojenské policisty na leteckou základnu v severní Sýrii, odkud před časem odešli američtí vojáci. Dnes o tom informovala ruská televize Zvezda.

Odvysílala záběry, na nichž ozbrojení vojenští policisté přilétají na základnu v provincii Halab nedaleko hranice s Tureckem a začínají ji zajišťovat.

Podle Zvezdy má komplex sloužit jako distribuční centrum humanitární pomoci pro místní obyvatelstvo. Ovládají ho jednotky syrské vlády, která je spojencem Moskvy.

"Ženisté nyní procházejí a prohledávají každou budovu, aby se ujistili, že v ní nezůstaly nějaké výbušniny nebo něco, co by nás mohlo překvapit," řekl v televizi Zvezda vysoce postavený příslušník ruské vojenské policie.

Na záběrech se také objevilo vybavení, které sloužilo americkým vojákům, jako jsou prostředky pro ošetření popálenin od slunce, noclehárny a tělocvična. Stažení amerických vojáků ze Sýrie minulý měsíc nečekaně ohlásil prezident USA Donald Trump.

Televize Zvezda ve čtvrtek oznámila, že Rusko na severovýchodě Sýrie na hranicích s Tureckem začalo budovat vrtulníkovou základnu. Ruské ozbrojené síly v současné době provozují v této blízkovýchodní zemi leteckou základnu Hmímím a také námořní základnu Tartús.

Témata:  Rusko Ruská armáda Sýrie ruské angažmá v Sýrii

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.