Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Západ varoval před terorem v Rusku. Putin to nebral vážně

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Rusové zjevně podcenili zahraniční varování ohledně možného teroristického útoku. Prezident Vladimir Putin ještě v úterý podotkl, že Západ se tak snaží zastrašit a destabilizovat ruskou společnost. V pátek ale došlo k útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy, který si vyžádal přes 130 mrtvých. Tragická bilance navíc stále nemusí být konečná.

Putin na úterním jednání FSB podle ruské agentury TASS označil prohlášení oficiálních západních struktur ohledně možných teroristických útoků v Moskvě za "nehorázné vydírání", jehož účelem je destabilizace a zastrašení ruské společnosti.

AP napsala, že americké zpravodajské služby v posledních týdnech získaly informace o plánovaném útoku v Moskvě, o které se v tichosti podělily s Ruskem. Kromě americké ambasády v Rusku posléze před hrozbou oficiálně varovalo například i české velvyslanectví.

"V návaznosti na aktuální zprávy o možných útocích extremistických skupin ve velkých ruských městech Velvyslanectví České republiky v Moskvě vyzývá české občany, jež se nachází na území Ruska, ke zvýšené opatrnosti. Rovněž doporučujeme vyhýbat se místům s velikou koncentrací osob," uvedlo velvyslanectví v pátek 8. března na webu.

Zdroj ruské agentury TASS v sobotu potvrdil, že ruské tajné služby obdržely od USA informaci o připravovaném útoku v Moskvě. Mělo však jít o informaci obecného charakteru bez jakýchkoliv konkrétních detailů.

Tragická bilance pátečního útoku stále není konečná, záchranná akce pokračuje. Podle posledních informací byli v troskách koncertní síně objeveni další lidé bez známek života, takže počet obětí stoupl na 133.

K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, Rusové však veřejně zmiňují údajnou ukrajinskou stopu v případu. Například prezident Putin dnes uvedl, že útočníci se pokusili uprchnout na Ukrajinu, kde podle jeho slov byli lidé, kteří jim měli pomoci s překročením hranice. Kyjev označil verzi ruských tajných služeb za neobhajitelnou a absurdní.

Témata:  Vladimír Putin teroristické útoky v Rusku Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy