Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záplavy v Číně nepřežily desítky lidí, nejvíce obětí hlásí Peking

Povodně, ilustrační fotografie.
Povodně, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Čína začíná bilancovat dopady ničivých záplav. Jen v hlavním městě Pekingu zemřelo nejméně 33 lidí, další téměř tři desítky obětí živlu hlásí ostatní regiony. Voda s sebou vzala tisíce domů, mosty, silnice i další infrastrukturu.

Rozsáhlé záplavy v čínském hlavním městě si podle místních činitelů vyžádaly nejméně 33 obětí, bilance ale zřejmě není konečná. Osmnáct lidí se nadále pohřešuje. Mezi mrtvými je také pětice záchranářů, informovala Deutsche Welle.

Peking zaznamenal v posledních týdnech rekordní srážkové úhrny. "Chci vyjádřit upřímnou soustrast těm, kdo zemřeli ve službě, i nešťastným obětem," uvedl jeden ze zástupců města Xia Linmao pro státní televizi CCTV.

Během záplav spadlo téměř 60 tisíc domů, zatímco dalších 150 tisíc budov bylo poškozeno, především na hornatém západním předměstí. Voda také zasáhla přes 15 tisíc hektarů orné půdy, strhávala mosty a ničila silnice. Metropole očekává, že náprava potrvá až tři roky.

Silné deště a záplavy související s tajfunem Doksuri postihly také další regiony v severní Číně. V provincii Hebei zemřelo 15 lidí a dalších 22 se nadále pohřešuje. Čtrnáct obětí hlásí region Jilin.

Témata:  povodně Čína

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.