Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Britské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že boje v Pásmu Gazy pokračují, protože Hamás odmítl "velmi velkorysou dohodu o rukojmích" nabídnutou Izraelem.

Ministerstvo dále uvedlo, že "zásahy soudů posílí názor Hamásu, že může zadržovat rukojmí a zůstat v Gaze". "Pokud se to stane, nebude ani mír, ani dvoustátní řešení," dodalo.

ICJ nařídil Izraeli v pátek okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy a otevřít hraniční přechod Rafah, aby umožnil neomezený přístup humanitární pomoci do této palestinské enklávy. 

Toto rozhodnutí je považováno za přelomové a pravděpodobně zvýší mezinárodní tlak na Izrael po více než sedmi měsících jeho války proti palestinskému hnutí Hamás, jak píše AFP.

Hlavní soud OSN také nařídil Izraeli, aby do jednoho měsíce předložil zprávu o tom, jak postupuje při plnění opatření nařízených soudem, a umožnil přístup vyšetřovatelům do Pásma Gazy.

Soud rovněž vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění rukojmí, které zadrželo palestinské hnutí Hamás během svého útoku na Izrael dne 7. října 2023.

 Generální tajemník OSN António Guterres zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná. Šéf OSN podle svého mluvčího také vyjádřil přesvědčení, že strany konfliktu náležitě vyhoví nařízení soudu. 

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. 

ICJ rozhodoval o této záležitosti v rámci žádosti Jihoafrické republiky (JAR), aby nařídil Izraeli zastavení vojenské operace v pásmu Gazy včetně invaze do města Rafah. JAR po vynesení verdiktu ocenila "přísnější" příkazy ICJ. Rozhodnutí přivítala i Palestinská samospráva, podle které představuje mezinárodní konsensus o ukončení této války na Blízkém východě.

ICJ v lednu vydal předběžná opatření, která nařizovala Izraeli udělat vše pro zabránění smrti Palestinců a ničení v Gaze. Avšak žádost JAR o zastavení vojenských operací soud nevyhověl.

V únoru ICJ zamítl další žádost JAR o naléhavá opatření na ochranu města Rafah. Přesto zdůraznil, že Izrael musí dodržovat předchozí nařízení zaměřená na zlepšení humanitární situace.

Izrael důrazně popírá páchání genocidy v Gaze a tvrdí, že jeho cílem jsou pouze militanti Hamasu. Snaží se minimalizovat civilní oběti, i když to je obtížné, protože Hamas používá civilní oblasti jako úkryt pro své bojovníky.

Témata:  Velká Británie Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy