Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Závěry o omikronu z JAR nelze aplikovat na celý svět, varoval šéf afrického CDC

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

K závěrům optimisticky vyznívající jihoafrické studie ohledně závažnosti koronavirové varianty omikron je třeba přistupovat s rezervou, varoval dnes podle agentury Reuters šéf afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle nejnovějšího výzkumu z Jihoafrické republiky je riziko hospitalizace při nákaze variantou omikron výrazně nižší než při nákaze variantou delta.

Ředitel afrického CDC John Nkengasong se domnívá, že data z Jihoafrické republiky nemusí nutně platit i v dalších státech. Podle něj totiž mohl mít na výsledky studie vliv například nízký věkový průměr jihoafrické populace.

"K datům z Jihoafrické republiky bychom měli přistupovat s velkou rezervou," řekl na on-line tiskové konferenci Nkengasong. "Buďme opatrní a nevztahujme to, co pozorujeme v Jihoafrické republice, na celý kontinent a svět," doplnil. Také různá míra proočkovanosti v různých zemích podle něj může vést k různým závěrům.

Podle jihoafrické studie, jejíž výsledky byly zveřejněny ve středu, je při nákaze omikronem nebezpečí hospitalizace zhruba o 80 procent nižší oproti nákaze deltou. U pacientů, kteří se dostanou do nemocnice, je pak při infekci omikronem riziko vážného průběhu asi o 30 procent nižší než u pacientů s deltou. Sami autoři ale upozornili, že srovnávali data o případech nákazy z různých období a není možné zhodnotit, jakou měrou ovlivnil výsledky výzkumu nárůst imunity v populaci.

Šéf afrického CDC také varoval, že efektivita vakcín proti covidu-19 se v případě koronavirové varianty omikron snižuje, a vyzval Afričany, kteří se ještě nenechali očkovat, aby tak učinili.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

27. listopadu 2024 15:05

Putin neblafoval. Místo vypálení rakety Orešnik měl ale i další možnost

Americký prezident Joe Biden se rozhodl zvýšit americkou podporu Ukrajině. Schválil nasazení vojenských kontraktorů do země, autorizoval použití raket ATACMS k útokům na ruské území a poslal Kyjevu protipěchotní miny. Poslední krok není nelegální, protože Spojené státy nikdy nepodepsaly Ottawskou úmluvu, z morálního hlediska ale vyvolává otázky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy