V Izmiru zemřelo při otřesech nejméně 107 lidí a více než 1000 jich bylo zraněno. Z nich 144 potřebuje lékařskou péči a tři jsou v kritickém stavu, aktualizoval bilanci turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD. Záchranáři podle něj stále prohledávají ve městě pět budov. Dva nezletilí zemřeli na řeckém ostrově Samos, kde byly zraněných bezmála dvě desítky.

Do záchranných operací se zapojilo takřka 8000 lidí a 25 záchranářských psů. V zemi vyrostla rovněž provizorní přístřeší pro ty, kteří nouzově potřebují ubytování. K dispozici je 3500 stanů a 13.000 lůžek, píše agentura Reuters.

Mezi zachráněnými je nyní také čtyřletá dívka. Jeden ze záchranářů při prohledávání domu uslyšel její křik a našel ji v malém prostoru vedle myčky. Děvčátko na něj zamávalo, sdělilo mu své jméno a řeklo, že je v pořádku.

Dítě pak záchranáři za potlesku okolostojících odnesli zabalené v termoizolační fólii do čekající záchranky, píše AP. Podle úřadů je dítě v pořádku, zůstane však v nemocnici na pozorování. Dívčina matka zemětřesení nepřežila, její tělo záchranáři objevili v budově o několik hodin později. Záchranným týmům se v pondělí podařilo ze zřícených domů vysvobodit i tříleté a 14leté děvče.

V Turecku, které leží na rozhraní několika litosférických desek, jsou zemětřesení poměrně častá. V roce 1999 dva silné otřesy zabily na severozápadě země na 18.000 lidí. Páteční otřesy jsou co do počtu obětí nejhorší od roku 2011, kdy si zemětřesení ve východotureckém městě Van vyžádalo přes 500 životů.

Říjnové zemětřesení mělo epicentrum v Egejském moři, severovýchodně od řeckého ostrova Samos. AFAD uvedl, že otřesy dosahovaly síly 6,6 stupně a napočítal 1400 následných otřesů. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřesy dosahovaly síly 6,9 stupně, americká geologická služba (USGS) uváděla 7,0 a seizmologická observatoř Kandilli v Istanbulu naměřila 6,9 stupně.