Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdravotníci v Číně na pokraji sil. Covid-19 útočí i na ně, šest jich zemřelo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Novým typem koronaviru se v Číně nakazilo již 1716 pracovníků ve zdravotnictví a šest z nich nákaze podlehlo. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval představitel čínské Národní zdravotní komise Ceng I-sin. Většina případů je z nejhůře postižené provincie Chu-pej, odkud se infekce začala koncem loňského roku šířit.

"Služba zdravotnických pracovníků v první linii je skutečně nesmírně náročná, mají málo odpočinku, jsou pod obrovským psychickým tlakem a jsou vystaveni vysokému riziku nákazy," řekl Ceng na dnešní tiskové konferenci.

Více než 87 procent infikovaných zdravotníků je z provincie Chu-pej, v jejíž metropoli Wu-chanu epidemie vypukla. Od té doby se nemocí COVID-19, kterou virus způsobuje, nakazilo v pevninské Číně 63.951 lidí a 1380 na ni zemřelo.

Čínské úřady a nemocnice přiznávají, že mají pro lékaře, sestry a další zdravotnický personál nedostatek ochranných obleků, roušek a dalšího ochranného vybavení.

Vlnu rozhořčení a smutku vyvolala na čínských sociálních sítích smrt lékaře Li Wen-lianga, který byl jedním z prvních, kdo na nebezpečí nového typu koronaviru v prosinci poukázal a kdo vyzýval kolegy k nošení ochranných pomůcek. Čínská policie ho obvinila z šíření poplašných zpráv. Později se tento oftalmolog působící ve Wu-chanu sám údajně nakazil od pacientky a minulý týden zemřel.

Témata:  Čína lékaři koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.