Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdrcující verdikt. Rodiče Kuciaka a jeho partnerky opouštěli soudní síň v slzách

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Přísná bezpečnostní opatření, karanténní omezení kvůli pandemii nemoci covid-19, značný zájem novinářů ze Slovenska a zahraničí i pláč provázely dnešní soudní líčení na Slovensku, na kterém trestní senát vynesl verdikt v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Proces po zproštění obžaloby dvou ze tří stíhaných nekončí, po ohlášeném odvolání prokurátora bude pokračovat u nejvyššího soudu.

"Jsou vinni, o tom jsem přesvědčena. Bojujeme dále. Potřebujeme žít a dýchat, dokud nebude spravedlnosti učiněno za dost. Slíbila jsem to našim dětem u hrobu," řekla novinářům matka zavražděné Kušnírové Zlatica. S pláčem a spolu s rodiči Kuciaka opustila soudní síň ještě před tím, než šéfka senátu přečetla zdůvodnění rozsudku, kterým soud zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy a Alenu Zsuzsovou ze zprostředkování zločinu. Trestní senát uznal vinným pouze žalovaného vrahova pomocníka Tomáše Szabóa. Dříve se v kauze doznali jiní dva obvinění, včetně vraha Kuciaka a Kušnírové.

Otec zavražděného reportéra Jozef Kuciak vyjádřil naději, že nejvyšší soud rozhodne jinak. "Uvidíme, co bude dále. Neztrácíme naději," řekl novinářům.

Nejsledovanější proces v novodobých dějinách Slovenska se nekonal v budově Specializovaného trestního soudu ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, ale ve vedlejším sídle Justiční akademie. Ta má k dispozici větší soudní síň než samotný soud, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy. Čtení verdiktu a jeho zdůvodnění trvalo tři hodiny.

Už ráno se u budovy Justiční akademie shromáždili slovenští i zahraniční novináři, kteří čekali na vstup. Kromě tradiční bezpečnostní prohlídky museli zástupci médií tentokráte také odevzdat prohlášení, že se u nich neprojevily příznaky infekčního onemocnění či nepřišli do styku s někým, kdo onemocněl covidem-19. Omezen byl i počet novinářů a veřejnosti v lavicích v samotné soudní místnosti. Na zaplněném parkovišti stály také přenosové vozy televizí.

Z trojice obžalovaných si verdikt přišel vyslechnout jen Kočner, který je ve vazbě kvůli případu padělání směnek, ve kterém byl letos v únoru zatím nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu. Podnikatele do soudní místnosti dovedli ozbrojení a maskovaní členové vězeňské stráže. Sám Kočner měl na sobě oblek s kravatou a na tváři roušku. Ta byla povinná pro všechny přítomné na líčení. Kočner rozhodnutí soudu před novináři nekomentoval. Soud ho potrestal pouze peněžitým trestem za přechovávání nábojů, k čemuž se podnikatel sám dříve přiznal.

Témata:  Ján Kuciak Marián Kočner Slovensko soudy Alena Zsuzsová

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.