reklama

Proces po zproštění obžaloby dvou ze tří stíhaných nekončí, po ohlášeném odvolání prokurátora bude pokračovat u nejvyššího soudu.

"Jsou vinni, o tom jsem přesvědčena. Bojujeme dále. Potřebujeme žít a dýchat, dokud nebude spravedlnosti učiněno za dost. Slíbila jsem to našim dětem u hrobu," řekla novinářům matka zavražděné Kušnírové Zlatica. S pláčem a spolu s rodiči Kuciaka opustila soudní síň ještě před tím, než šéfka senátu přečetla zdůvodnění rozsudku, kterým soud zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy a Alenu Zsuzsovou ze zprostředkování zločinu. Trestní senát uznal vinným pouze žalovaného vrahova pomocníka Tomáše Szabóa. Dříve se v kauze doznali jiní dva obvinění, včetně vraha Kuciaka a Kušnírové.

Otec zavražděného reportéra Jozef Kuciak vyjádřil naději, že nejvyšší soud rozhodne jinak. "Uvidíme, co bude dále. Neztrácíme naději," řekl novinářům.

Nejsledovanější proces v novodobých dějinách Slovenska se nekonal v budově Specializovaného trestního soudu ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, ale ve vedlejším sídle Justiční akademie. Ta má k dispozici větší soudní síň než samotný soud, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy. Čtení verdiktu a jeho zdůvodnění trvalo tři hodiny.

Už ráno se u budovy Justiční akademie shromáždili slovenští i zahraniční novináři, kteří čekali na vstup. Kromě tradiční bezpečnostní prohlídky museli zástupci médií tentokráte také odevzdat prohlášení, že se u nich neprojevily příznaky infekčního onemocnění či nepřišli do styku s někým, kdo onemocněl covidem-19. Omezen byl i počet novinářů a veřejnosti v lavicích v samotné soudní místnosti. Na zaplněném parkovišti stály také přenosové vozy televizí.

Z trojice obžalovaných si verdikt přišel vyslechnout jen Kočner, který je ve vazbě kvůli případu padělání směnek, ve kterém byl letos v únoru zatím nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu. Podnikatele do soudní místnosti dovedli ozbrojení a maskovaní členové vězeňské stráže. Sám Kočner měl na sobě oblek s kravatou a na tváři roušku. Ta byla povinná pro všechny přítomné na líčení. Kočner rozhodnutí soudu před novináři nekomentoval. Soud ho potrestal pouze peněžitým trestem za přechovávání nábojů, k čemuž se podnikatel sám dříve přiznal.