Čtyřčlenná posádka se z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vydala do vesmíru v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.

Posádka odstartovala podle plánu krátce po 12:00 místního času (18:00 SELČ). Loď Crew Dragon, nazvaná Endurance, se po několika minutách oddělila od poslední části rakety Falcon 9 a nacházela se samostatně ve výšce asi 200 kilometrů nad zemským povrchem. K ISS se připojí ve čtvrtek večer, zhruba za 29 hodin.

Členkou mise je kosmonautka ruské vesmírné agentury Roskosmos Anna Kikinová, dosud jediná Ruska na palubě americké vesmírné lodi od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ruského kosmonauta naposledy americká loď dopravila na oběžnou dráhu v roce 2002. Kikinová dnes odstartovala výměnou za astronauta NASA Franka Rubia, který před dvěma týdny na palubě Sojuzu vyrazil k ISS z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Prvenství si dnes připsala i velitelka mise a astronautka americké vesmírné agentury NASA Nicole Anuapuová Mannová. Úspěšným dosažením oběžné dráhy se stala první ženou z řad původních obyvatel Ameriky ve vesmíru. Zbývajícími členy posádky jsou Japonec Koiči Wakata, pro kterého jde o pátý let do vesmíru, a Američan Josh Cassada.