Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Falcon 9 zvládl další vesmírnou misi. Část rakety přistála na plošině v Atlantiku

Raketa Falcon 9 při startu
Raketa Falcon 9 při startu
Foto: www.spacex.com

Raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX dnes úspěšně vynesla na oběžnou dráhu devátou sérii satelitů Starlink, které mají umožnit globální připojení k internetu. Falcon 9 odstartoval z kosmodromu na Mysu Canaveral v 11:21 SELČ a kromě 58 internetových satelitů dopravila do vesmíru i tři družice SkySat.

První stupeň rakety se po několika minutách vrátil na Zemi a bez problémů přistál v Atlantském oceánu na plošině firmy SpaceX, která celý manévr vysílala v přímém přenosu.

Druhý stupeň rakety na určené oběžné dráze nejprve vypustil družice SkySat společnosti Planet, která se věnuje snímkování planety. Krátce po 12:00 SELČ následovaly družice Starlink.

Dnešní start byl už 87. let rakety Falcon 9 od její premiéry v červnu 2010. Letos tento nosič zamířil do vesmíru s nákladem podesáté.

Počet satelitů Starlink chce SpaceX rychle zvyšovat - letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům způsobeným mimo jiné špatným počasím není snadné.

Od května 2019 se ve vesmíru po dnešku ocitlo 538 družic Starlink. Cílem společnosti je do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a v části USA a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12.000 družic. Společnost ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42.000 satelitů.

Témata:  spaceX Starlink raketa Falcon 9 vesmir

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.