Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Falcon 9 zvládl další vesmírnou misi. Část rakety přistála na plošině v Atlantiku

Raketa Falcon 9 při startu
Raketa Falcon 9 při startu
Foto: www.spacex.com

Raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX dnes úspěšně vynesla na oběžnou dráhu devátou sérii satelitů Starlink, které mají umožnit globální připojení k internetu. Falcon 9 odstartoval z kosmodromu na Mysu Canaveral v 11:21 SELČ a kromě 58 internetových satelitů dopravila do vesmíru i tři družice SkySat.

První stupeň rakety se po několika minutách vrátil na Zemi a bez problémů přistál v Atlantském oceánu na plošině firmy SpaceX, která celý manévr vysílala v přímém přenosu.

Druhý stupeň rakety na určené oběžné dráze nejprve vypustil družice SkySat společnosti Planet, která se věnuje snímkování planety. Krátce po 12:00 SELČ následovaly družice Starlink.

Dnešní start byl už 87. let rakety Falcon 9 od její premiéry v červnu 2010. Letos tento nosič zamířil do vesmíru s nákladem podesáté.

Počet satelitů Starlink chce SpaceX rychle zvyšovat - letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům způsobeným mimo jiné špatným počasím není snadné.

Od května 2019 se ve vesmíru po dnešku ocitlo 538 družic Starlink. Cílem společnosti je do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a v části USA a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12.000 družic. Společnost ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42.000 satelitů.

Témata:  spaceX Starlink raketa Falcon 9 vesmir

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.