Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Falcon 9 zvládl další vesmírnou misi. Část rakety přistála na plošině v Atlantiku

Raketa Falcon 9 při startu
Raketa Falcon 9 při startu
Foto: www.spacex.com

Raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX dnes úspěšně vynesla na oběžnou dráhu devátou sérii satelitů Starlink, které mají umožnit globální připojení k internetu. Falcon 9 odstartoval z kosmodromu na Mysu Canaveral v 11:21 SELČ a kromě 58 internetových satelitů dopravila do vesmíru i tři družice SkySat.

První stupeň rakety se po několika minutách vrátil na Zemi a bez problémů přistál v Atlantském oceánu na plošině firmy SpaceX, která celý manévr vysílala v přímém přenosu.

Druhý stupeň rakety na určené oběžné dráze nejprve vypustil družice SkySat společnosti Planet, která se věnuje snímkování planety. Krátce po 12:00 SELČ následovaly družice Starlink.

Dnešní start byl už 87. let rakety Falcon 9 od její premiéry v červnu 2010. Letos tento nosič zamířil do vesmíru s nákladem podesáté.

Počet satelitů Starlink chce SpaceX rychle zvyšovat - letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům způsobeným mimo jiné špatným počasím není snadné.

Od května 2019 se ve vesmíru po dnešku ocitlo 538 družic Starlink. Cílem společnosti je do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a v části USA a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12.000 družic. Společnost ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42.000 satelitů.

Témata:  spaceX Starlink raketa Falcon 9 vesmir

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 12:39

Ničivý požár v Jablonci nad Jizerou. Plameny z domu přeskočily i na auto

Hasiči měli v neděli večer plné ruce práce s požárem v Jablonci nad Jizerou. Zasahovalo celkem šest jednotek, plameny z hořícího domu přeskočily i na auto. Požár se podařilo zlikvidovat do půlnoci, škoda jde do milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.