"Poslední data ukazují, že okupační jednotky postupně opouštějí území Záporožské jaderné elektrárny. Tři zaměstnanci Rosatomu byli mezi prvními, kteří opustili zařízení," uvedla rozvědka na telegramu podle serveru Ukrainska Pravda. Konkrétně šlo o vedoucího právního oddělení, hlavního inspektora a zástupce velitele podpůrné stanice.

Ukrajinským zaměstnancům, kteří podepsali kontrakt s Rosatomem, bylo podle rozvědky doporučeno, aby se také evakuovali. Instrukce hovoří o tom, že mají elektrárnu opustit do 5. července.

Kyjev se v posledních dnech obává provokace v elektrárně, která je největším zařízením svého druhu v Evropě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i šéf rozvědky Kyrylo Budanov tvrdí, že Rusové plánují teroristický útok. Úřady dokonce v týdnu uskutečnily cvičení pro případ úniku radiace.

Zelenskyj tvrdí, že svět nepřikládá této hrozbě dostatečnou pozornost. Kyjev přitom v týdnu navštívili prezidenti Polska a Litvy, přičemž se podle polské prezidentské kanceláře jednalo také o nebezpečí ruského útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu.