Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ze Záporožské elektrárny postupně odcházejí okupanti, uvedla rozvědka

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Ruští okupanti postupně opouštějí Záporožskou jadernou elektrárnu a někteří další zaměstnanci byli instruováni, aby tak učinili do 5. července. Uvádí to aktuální zpráva ukrajinské rozvědky.

"Poslední data ukazují, že okupační jednotky postupně opouštějí území Záporožské jaderné elektrárny. Tři zaměstnanci Rosatomu byli mezi prvními, kteří opustili zařízení," uvedla rozvědka na telegramu podle serveru Ukrainska Pravda. Konkrétně šlo o vedoucího právního oddělení, hlavního inspektora a zástupce velitele podpůrné stanice.

Ukrajinským zaměstnancům, kteří podepsali kontrakt s Rosatomem, bylo podle rozvědky doporučeno, aby se také evakuovali. Instrukce hovoří o tom, že mají elektrárnu opustit do 5. července.

Kyjev se v posledních dnech obává provokace v elektrárně, která je největším zařízením svého druhu v Evropě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i šéf rozvědky Kyrylo Budanov tvrdí, že Rusové plánují teroristický útok. Úřady dokonce v týdnu uskutečnily cvičení pro případ úniku radiace.

Zelenskyj tvrdí, že svět nepřikládá této hrozbě dostatečnou pozornost. Kyjev přitom v týdnu navštívili prezidenti Polska a Litvy, přičemž se podle polské prezidentské kanceláře jednalo také o nebezpečí ruského útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

1. srpna 2026 18:35

Jana Paulová už se nehodlá omezovat. Večer to podle ní skončí

Dovolenou plnou slunce, dobré nálady a řeckých specialit si v současnosti užívá oblíbená česká herečka Jana Paulová. Na cestách ji doprovází její manžel Milan Svoboda, se kterým tvoří pár již více než půl století. Dvojice si i během společného pobytu vyrazila na romantickou večeři do restaurace s úchvatným výhledem na západ slunce nad mořem, čímž se umělkyně pochlubila svým příznivcům na sociálních sítích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy