Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj mluvil s Bennettem o "skandálních" slovech Lavrova

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že se spojil s izraelským premiérem Naftalim Bennettem a mluvil s ním o "skandálních" a naprosto nepřijatelných poznámkách" šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na video zveřejněné Zelenským. Lavrov o víkendu mimo jiné prohlásil, že vůdce nacistického Německa Adolf Hitler byl židovského původu, což Bennet v pondělí označil za lež.

Zelenskyj v novém videu uvedl, že slova Lavrova pobouřila celý svět. O rozhovoru s Bennettem ukrajinský prezident informoval i na twitteru, ruského ministra zahraničí ale v tomto příspěvku nezmiňuje. Hovoří v něm o "plodných vyjednáváních", při nichž informoval premiéra Izraele o "odporu vůči agresorovi" a o situaci v přístavu Mariupol.

Held fruitful negotiations with the Prime Minister ?? @naftalibennett. Congratulated him and the people of Israel ?? on Independence Day! Have informed him about countering the aggressor and about the critical situation in Mariupol.

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) May 4, 2022

Šéf izraelské vlády se ihned k věci nevyjádřil. V Izraeli vyvolala vyjádření Lavrova o Židech značné pozdvižení, ohradili se proti nim kromě premiéra Bennetta také ministr zahraničí Jair Lapid nebo šéf památníku obětem holokaustu Jad vašem Dani Dajan. "Účelem takových lží je obvinit Židy samotné z nejstrašlivějších zločinů, jež na nich byly v dějinách spáchány, a zbavit utlačovatele Izraele odpovědnosti. Zneužívání holokaustu jako politického nástroje je třeba okamžitě zastavit," řekl Bennett.

Lavrov v rozhovoru s italskou televizí v neděli řekl, že ukrajinský prezident Zelenskyj stejně jako Hitler v sobě má židovskou krev a že "největší antisemité" jsou Židé. Moskva dlouhodobě bez pádných důkazů vykresluje vládu v Kyjevě jako neonacisty a nyní obviňuje Izrael, že podporuje "neonacistický režim". V Izraeli mezitím podle informací deníku Haarec přibývá představitelů nakloněných vojenské pomoci Ukrajině.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj Naftali Bennett Sergej Lavrov

Související

Aktuálně se děje

11. září 2025 10:11

Princ Harry se setkal s otcem. Britové chtějí vědět víc, ale musí jim stačit jediná věta

Princ Harry je od pondělí na několikadenní návštěvě rodné Velké Británie, která má jasně daný program. Do středečního večera se však nevědělo, zda se setká se svým otcem. Palác nakonec potvrdil, že král Karel III. strávil se synem několik desítek minut, informovala BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy