Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj očekává od litevského summitu NATO bezpečnostní záruky

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, co očekává od chystaného summitu NATO, který v příštím týdnu hostí Litva. Ačkoliv Kyjev usiluje o členství v alianci, lídr bránící se země zatím nepotvrdil svou účast. Podle šéfa své kanceláře o tom nadále přemýšlí.

Zelenskyj označil v rozhovoru pro americkou ABC nadcházející summit NATO ve Vilniusu za velice důležitý. Společně s vedoucím prezidentské kanceláře Andrijem Jermakem potvrdili, že Ukrajina věří v konkrétní bezpečnostní záruky, které by jí zajistily územní integritu a do budoucna smysluplný mír.

"Měli jsme svým způsobem zmražený konflikt, který vedl k plnohodnotné invazi a touze zničit Ukrajinu a všechno ukrajinské," připomněl ukrajinský lídr historickou zkušenost své země, které byl už v roce 2014 anektován poloostrov Krym.

Prezident mluvil v interview optimisticky o poválečné budoucnosti Ukrajiny. "Už nyní má své místo ve světě. Považuji to za fakt," poznamenal. "Jsme respektovanou zemí, která opravdu bojuje za lidské hodnoty, za lidská práva, za svobodu a demokracii," dodal Zelenskyj.

Americký prezident Joe Biden poskytl krátce před summitem rozhovor CNN, v němž řekl, že Kyjev není v tuto chvíli připraven na členství v NATO. O celé záležitosti se Zelenským dlouze mluvil, přičemž jej podle svých slov ujistil, že Spojené státy budou nadále poskytovat Ukrajině bezpečí a zbraně, zatímco bude probíhat proces přijetí.

Alianci čeká očekávaný summit v litevském Vilniusu v úterý 11. a ve středu 12. července. Kromě tématu Ukrajiny mají lídři vyslovit závazek dávat na obranu alespoň dvě procenta HDP.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj NATO (Severoatlantická aliance) Ukrajina

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy