Zelenskyj označil v rozhovoru pro americkou ABC nadcházející summit NATO ve Vilniusu za velice důležitý. Společně s vedoucím prezidentské kanceláře Andrijem Jermakem potvrdili, že Ukrajina věří v konkrétní bezpečnostní záruky, které by jí zajistily územní integritu a do budoucna smysluplný mír.

"Měli jsme svým způsobem zmražený konflikt, který vedl k plnohodnotné invazi a touze zničit Ukrajinu a všechno ukrajinské," připomněl ukrajinský lídr historickou zkušenost své země, které byl už v roce 2014 anektován poloostrov Krym.

Prezident mluvil v interview optimisticky o poválečné budoucnosti Ukrajiny. "Už nyní má své místo ve světě. Považuji to za fakt," poznamenal. "Jsme respektovanou zemí, která opravdu bojuje za lidské hodnoty, za lidská práva, za svobodu a demokracii," dodal Zelenskyj.

Americký prezident Joe Biden poskytl krátce před summitem rozhovor CNN, v němž řekl, že Kyjev není v tuto chvíli připraven na členství v NATO. O celé záležitosti se Zelenským dlouze mluvil, přičemž jej podle svých slov ujistil, že Spojené státy budou nadále poskytovat Ukrajině bezpečí a zbraně, zatímco bude probíhat proces přijetí.

Alianci čeká očekávaný summit v litevském Vilniusu v úterý 11. a ve středu 12. července. Kromě tématu Ukrajiny mají lídři vyslovit závazek dávat na obranu alespoň dvě procenta HDP.