Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za možnost zasahovat cíle v Rusku

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek na sociální síti X ocenil, že jeho americký protějšek Joe Biden povolil Kyjevu zasahovat cíle na ruském území i zbraněmi, které dodaly Spojené státy americké.

"Vážím si rozhodnutí Joea Bidena o využívání obranných kapacit Ukrajiny. Je to vítaný krok, který nám teď umožní lépe chránit Ukrajinu a Ukrajince před ruským terorem a pokusy o rozšíření války," napsal ukrajinský prezident.

Podle Zelenského je nutné pokračovat v přijímaní podobných kroků, které "demokratickému světu zabezpečí strategickou výhodu v této konfrontaci, ve které se rozhoduje nejen o osudu Ukrajiny". "Společně se nám nepochybně podaří obnovit spravedlivý mír a zaručit bezpečnost," dodal lídr napadené země. 

Spojené stát udělily Ukrajině povolení využít jimi dodané zbraně k útokům na území Ruska, avšak výlučně v blízkosti města Charkov, uvedl ve čtvrtek nejmenovaný zdroj z USA. Podle agentury Reuters jde o zvrat v postoji amerického prezidenta Bidena, který dosud rozhodně odmítal umožnit Ukrajině využívat americké zbraně k úderům na území Ruska.

Agentura AFP uvedla, že Biden zrušil omezení na využívání zbraní dodaných Spojenými státy k útokům na cíle v Rusku, ale pouze za účelem obrany Charkova a Charkovské oblasti.

"Prezident nedávno nařídil svému týmu, aby zajistil, že bude Ukrajina schopna využít zbraně dodané Spojenými státy za účelem opětování palby v Charkovské oblasti, tak aby se Ukrajina mohla bránit vůči ruským jednotkám, které na ni útočí nebo se připravují na ně útočit," uvedl nejmenovaný zdroj pod podmínkou anonymity.

Ruské jednotky spustily novou ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny, kde se nachází i Charkovská oblast, již 10. května. Charkov, který na začátku války odolal postupu ruské armády, je v posledních týdnech prakticky denně vystaven palbě a náletům podnikaným ruskou armádou.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj Joe Biden

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy