Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj přiveze domů z Turecka i pět hrdinů zajatých v Mariupolu

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vrací z Turecka domů i s pěticí vojenských velitelů, kteří loni do poslední chvíle bránili mariupolské železárny a ocelárny Azovstal. Dnes je to přitom rovných 500 dní od začátku ruské invaze do sousední země.

"Vracíme se domů z Turecka a máme s sebou i naše hrdiny. Ukrajinské vojáky Denyse Prokopenka, Svjatoslava Palamara, Serhije Volynského, Oleha Chomenka a Denyse Šlehu. Konečně budou se svými blízkými. Sláva Ukrajině!" napsal Zelenskyj ke zveřejněnému videu.

Kreml považuje návrat bojovníků z Mariupolu na Ukrajinu za přímé porušení existujících dohod. Podle deníku Guardian to řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov státní agentuře RIA Novosti. "Podmínky byly porušeny ukrajinskou i tureckou stranou," zdůraznil.

Pětice se z ruského zajetí dostala loni v září během výměny zajatců, měla však žít do konce války v Turecku. Nyní zřejmě jejího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jeho protějšek přesvědčil, aby vojáky nechal jít. Na videozáběrech je opět vidět české vládní letadlo, kterým se ukrajinský lídr v uplynulých dnech přesouval po Evropě.

Zelenskyj zahájil probíhající zahraniční cestu ve čtvrtek v Bulharsku. Téhož dne večer dorazil do Česka, kde jednal s prezidentem Petrem Pavlem. V pátek program pokračoval schůzkami s premiérem Petrem Fialou a předsedy obou parlamentních komor. Následovala zastávka na Slovensku.

Včera večer dorazil ukrajinský prezident do Turecka a jednal s Erdoganem. Mezi hlavní témata patřila černomořská obilná dohoda, kterou Ankara pomohla zprostředkovat. Dnes se Zelenskyj s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem pomodlil za oběti války.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Armáda Ukrajina Turecko

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy