"Vracíme se domů z Turecka a máme s sebou i naše hrdiny. Ukrajinské vojáky Denyse Prokopenka, Svjatoslava Palamara, Serhije Volynského, Oleha Chomenka a Denyse Šlehu. Konečně budou se svými blízkými. Sláva Ukrajině!" napsal Zelenskyj ke zveřejněnému videu.

Kreml považuje návrat bojovníků z Mariupolu na Ukrajinu za přímé porušení existujících dohod. Podle deníku Guardian to řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov státní agentuře RIA Novosti. "Podmínky byly porušeny ukrajinskou i tureckou stranou," zdůraznil.

Pětice se z ruského zajetí dostala loni v září během výměny zajatců, měla však žít do konce války v Turecku. Nyní zřejmě jejího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jeho protějšek přesvědčil, aby vojáky nechal jít. Na videozáběrech je opět vidět české vládní letadlo, kterým se ukrajinský lídr v uplynulých dnech přesouval po Evropě.

Zelenskyj zahájil probíhající zahraniční cestu ve čtvrtek v Bulharsku. Téhož dne večer dorazil do Česka, kde jednal s prezidentem Petrem Pavlem. V pátek program pokračoval schůzkami s premiérem Petrem Fialou a předsedy obou parlamentních komor. Následovala zastávka na Slovensku.

Včera večer dorazil ukrajinský prezident do Turecka a jednal s Erdoganem. Mezi hlavní témata patřila černomořská obilná dohoda, kterou Ankara pomohla zprostředkovat. Dnes se Zelenskyj s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem pomodlil za oběti války.