reklama

"Bachmut osvobodíme," řekl Zelenskyj novinářům ve čtvrtek ve Washingtonu, odkud později odcestoval do Kanady. "Myslím si, že osvobodíme i další dvě města," dodal Zelenskyj, nechtěl však konkretizovat které.

Ukrajinské ozbrojené síly mezitím ohlásily úspěchy v ofenzivě ve směru na pobřežní města Melitopol a Berďansk. Americký Institut pro studium války (ISW) navíc tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili.

Server Ukrajinska pravda uvedl, že se se ruským jednotkám, které se v současnosti brání v západní části Záporožské oblasti, nepodařilo od poloviny srpna zabránit ukrajinským jednotkám v postupu.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) označuje situaci na frontě za důležitý milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzívě, jejímž cílem je rozdělit pozice ruské okupační armády na dvě části.

Dodal, že ukrajinské ozbrojené síly prorazily hlavní ruskou obrannou linii na jihovýchodě země s pomocí obrněných vozidel.

Jednotky překonaly protitankové překážky, včetně příkopů a betonových bloků známých jako "dračí zuby," u obce Verbove v Záporožské oblasti, potvrdil důstojník ukrajinských vzdušně-výsadkových sil.

Zelenskyj v rozhovorech s novináři v USA také trval na tom, že Ukrajina svou protiofenzívu tuto zimu nezastaví a vyjádřil naději, že Kyjevu se podaří využít slabiny Ruska. Uznal, že nadcházející období bude složité, ale připomněl, že Ukrajina "má zkušenosti z loňského roku" .

Ukrajinský prezident konstatoval, že není expertem na armádu, ale podle jeho názoru by měl ruský prezident Vladimir Putin invazi zastavit, protože "přišel o spoustu lidí, o profesionální armádu. Jsou mrtví."

Podle předsedy sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Marka Milleyho má ale ukrajinská armáda na svou protiofenzívu 30 až 45 dní, než se počasí zhorší a začne bránit dalším operacím. Milley poznamenal, že Ukrajinci postupují pomaleji, než se očekávalo, ale těžké boje stále pokračují.

Milley pro BBC zdůraznil, že je příliš brzy na to, aby se dalo říct, zda protiofenzíva Kyjeva selhala. Podle něj Ukrajina postupuje vytrvale skrze ruské obranné linie a konflikt je dlouhý, pomalý a těžký s mnoha ztrátami, což bylo ale očekávané.

Milley rovněž uvedl, že jak Spojené státy, tak Jižní Korea jsou znepokojeny plány Severní Koreje poskytnout Rusku zbraně pro použití na Ukrajině. Podle něj toto spojenectví ukazuje na chybu Ruska, když zahájilo invazi na Ukrajinu.

Britský protějšek Milleyho Tony Radakin zastává názor, že Ukrajina v této válce vyhrává a Rusko prohrává. Dodal, že ruským cílem bylo podmanit si Ukrajinu, což se nepodařilo. Ukrajina získala zpět 50 procent území, které bylo Ruskem obsazeno.

Aktuálně pokračují ukrajinské síly v protiofenzivních operacích v Doněcké oblasti a v Záporožské oblasti. Ruské síly naopak pokračují v útočných operacích východně od Charkova. Podle jednoho z nejvýše postavených ukrajinských generálů, Oleksandra Tarnavského, byl dosavadní pomalý postup Ukrajinců způsoben vysokou hustotou zaminování provedeného Ruskem.