Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj viní Rusko a Čínu z maření červnového mírového summitu

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Čína se snaží odradit některé státy od účasti na mírovém summitu ve Švýcarsku, který veřejně kritizovala kvůli nepozvání Ruska. V neděli to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, píše TASR s odkazem na agenturu AFP.

Zelenskyj se tak vyjádřil na bezpečnostní konferenci Dialog Šangri-La v Singapuru, kde se snažil získat podporu pro mírový summit a zároveň žádal o další vojenskou podporu pro Ukrajinu, která se od února 2022 brání před ruskými útoky.

„Čína dnes bohužel intenzivně pracuje na tom, aby zabránila zemím přijít na mírový summit," řekl ukrajinský prezident novinářům. Ukrajina má na summitu předložit návrhy, které se budou zabývat jadernou bezpečností, potravinovou bezpečností, propuštěním válečných zajatců a návratem ukrajinských dětí unesených Ruskem.

Peking si myslí, že summit ve Švýcarsku by měl zahrnovat rovnocenné zastoupení Kyjeva a Moskvy a spravedlivou diskusi o všech mírových plánech, uvedla v pátek mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning. „V opačném případě je náročné, aby konference sehrávala podstatnou roli při obnově míru," dodala.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přímo obvinil Rusko a Čínu z pokusu podkopat tento globální mírový summit ve Švýcarsku. Tvrdí, že Rusko odrazuje státy od účasti a že Čína na tom spolupracuje. Peking údajně podporuje Moskvu dodávkami zbrojních komponentů a nákupem ropy a plynu, což zmírňuje účinek západních sankcí, píše BBC. Zelenskyj to uvedl na již zmíněném Šangri-La dialogu v Singapuru, kde získával podporu asijských zemí. Summit se zaměří na jadernou a potravinovou bezpečnost a propuštění ukrajinských válečných zajatců.

Rusko nebylo pozváno a Čína se nezúčastní. Dosud 106 zemí potvrdilo účast na vysoké úrovni.

Podle Zelenského se Rusko snaží narušit summit využitím čínského vlivu. Zelenskyj řekl, že čínský vůdce Si Ťin-pching slíbil, že Čína zůstane neutrální, ale nyní existují důkazy, že části ruské výzbroje pocházejí z Číny. USA tvrdí, že Čína pomáhá Rusku s výrobou munice a vojenské techniky. Čínský ministr obrany Dong Jun uvedl, že Čína nedodává zbraně žádné straně konfliktu a zavedla přísné kontroly vývozu technologií dvojího užití.

Zelenskyj také uvedl, že se setkal s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem, se kterým diskutoval o rozhodnutí USA umožnit Ukrajině používat americké zbraně na ruském území, i když s určitými omezeními. Na otázku BBC, zda žádá o jejich odstranění, odpověděl, že je vděčný za použití raketového systému HIMARS u hranic Charkovské oblasti, kde probíhají intenzivní boje, ale dodal, že to není dostatečné, protože Rusko střílí z letišť, s vědomím, že Ukrajina neodpoví.

USA a další západní státy, jako Francie, umožňují Ukrajině větší volnost při používání zbraní, což Rusko varovalo před vážnými důsledky. Tento víkend Zelenskyj podruhé navštívil Asii od začátku války, když loni překvapivě vystoupil na summitu G7 v Hirošimě.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj Rusko Čína

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.