Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj apeloval při projevu ke zvláštnímu zasedání Evropského parlamentu na evropské lídry, aby zintenzivnili tlak na Rusko. Připomněl tak, že válka na Ukrajině probíhá už 1 000 dnů. Vladimir Putin ji zahájil 24. února 2022, uvedl server BBC.
„Čím více času Putin má, tím horší podmínky nastávají,“ varoval Zelenskyj. Zároveň zdůraznil, že ruský prezident „se nezastaví sám od sebe“ a naléhal na evropské lídry, aby donutili Rusko přijmout „spravedlivý mír“.
Zelenskyj vystoupil v době, kdy se objevily spekulace o prvním použití amerického raketového systému ATACMS na ruském území. Neověřené zprávy ukrajinského webu RBC Ukraine tvrdí, že rakety zasáhly muniční sklad v ruské Brianské oblasti, přibližně 100 kilometrů od ukrajinské hranice. Přestože USA nedávno povolily použití tohoto systému mimo hranice Ukrajiny, zatím neexistují důkazy, že byly rakety skutečně použity.
Podle amerických představitelů odstranil prezident Joe Biden sankční omezení týkající se použití ATACMS pro obranu ukrajinských sil. Povolení mělo být omezeno na ochranu jednotek v ruské Kurské oblasti, kde se očekává další útok ze strany Ruska, pravděpodobně podporovaný severokorejskými jednotkami.
Zelenskyj ve svém projevu také varoval, že nasazení severokorejských vojáků dokazuje záměr Moskvy eskalovat konflikt. „Zatímco někteří evropští lídři myslí na volby nebo jiné záležitosti na úkor Ukrajiny, Putin se soustředí na výhru ve válce,“ zdůraznil.
Ukrajinský vrchní vojenský velitel na Telegramu připomněl, že země prošla 1 000 dny „nesmírně složitých a tvrdých bojů za naši existenci“ a za „zničení nepřítele“. Popsal podmínky v mrazivých zákopech Doněcké oblasti i na hořících stepích v Chersonské oblasti jako boje za právo na život. „Každá temná noc, i kdyby jich bylo tisíc, vždy končí svítáním,“ dodal.
Mezitím ruské útoky na ukrajinské území pokračují. Při nočním dronovém útoku na severovýchodní region Sumy zahynulo 12 lidí, včetně jednoho dítěte. Šlo o druhý smrtící útok v této oblasti během dvou dnů, přičemž při nedělním útoku zahynulo dalších 11 osob.
Ruský Kreml schválil aktualizovanou jadernou doktrínu, podle níž by jakýkoliv útok podporovaný jadernou mocností mohl být považován za společný útok na Rusko. Mezi nově definované důvody pro jadernou odpověď patří například velké útoky konvenčními zbraněmi, drony či letouny na Rusko nebo jeho spojence, včetně Běloruska.
Evropský šéf zahraniční politiky Josep Borrell v úterý zdůraznil, že Evropská unie stojí za Ukrajinou, ale že je potřeba jednat rychleji a efektivněji. „Historie nás bude soudit podle našich činů a reakcí,“ prohlásil ve videu zveřejněném na sociální síti X.
Také britský premiér Keir Starmer zopakoval „neotřesitelnou podporu“ své země Ukrajině. Podle spekulací by Londýn mohl povolit použití britských raket Storm Shadow k úderům hluboko na ruském území.
Zelenskyj vyzval Evropu, aby se zaměřila na jasnou a jednotnou strategii vůči ruské agresi. Upozornil, že každá další eskalace konfliktu má nejen přímý dopad na Ukrajinu, ale i na bezpečnost celé Evropy. Jeho projev byl přijat s uznáním, avšak zároveň poukazuje na potřebu rychlejších a rozhodnějších kroků ze strany Západu.
Témata: válka na Ukrajině, Volodymyr Zelenskyj
Související
19. listopadu 2024 21:50
19. listopadu 2024 20:48
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 13:53
19. listopadu 2024 11:55