Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj vyzval Izrael, aby ve světle íránské hrozby poslal Ukrajině zbraně

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: X/Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Izrael, aby se přidal k západním zemím a dodal Kyjevu zbraně. Na konferenci zorganizované izraelským listem Haarec ukrajinský prezident také sdělil, že neutrální postoj Izraele pomohl k vytvoření spojenectví mezi Ruskem a Íránem, který Moskvě dodává útočné bezpilotní letouny.

Pomocí dronů dodaných z Íránu ruské síly útočí na energetickou infrastrukturu i civilní cíle. Moskva a Teherán dodávky zbraní z Íránu nepřiznávají.

"Pokud bychom bývali okamžitě zajistili ochranu nebe, když jsme začali čelit hrozbě raket a dronů, Rusko by ani nemělo důvod obrátit se na Írán a nabízet mu něco výměnou za to, že mu pomáhá s terorem," zdůraznil ve svém videovystoupení Zelenskyj.

Ukrajinský prezident v dnes zveřejněném virtuálním projevu pro deník Haarec také varoval, že Rusko výměnou za dodávku dronů pomůže Teheránu s rozvojem jeho jaderného programu. "Jak se Rusko podle vás za to odvděčuje Íránu? Zajímají Írán peníze? Zřejmě vůbec, ale zajímá ho ruská pomoc s íránským jaderným programem," uvedl Zelenskyj.

Ukrajina žádá Izrael o pomoc od doby, kdy na její území koncem února vpadly ruské síly. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba minulý týden blízkovýchodní zemi oficiálně požádal o poskytnutí systémů protivzdušné obrany. Varoval, že Írán by mohl využít možnosti nasadit své zbraňové systémy v Evropě, což by se mohlo obrátit i proti Izraeli, který Írán považuje za existenční hrozbu. Kulebovu žádost nicméně odmítl izraelský ministr obrany Benny Ganc.

Izraelští odpůrci dodávek zbraní na Ukrajinu argumentují tím, že pokud by si to Izrael rozházel s Moskvou, mohlo by to ohrozit jeho působení v Sýrii. Ruské síly se v Sýrii nestaví proti izraelským vzdušným úderům na íránské cíle, podotkl Haaretz.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Izrael válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

17. srpna 2026 19:20

Strach o Rozárku: Hanychová se po brutálním napadení snažila zabránit předání dcery Soukupovi

Po brutálním napadení bývalého mediálního magnáta Jaromíra Soukupa vznikly obavy ohledně bezpečnosti jeho dcery Rozárky, kterou má ve střídavé péči s bývalou partnerkou Agátou Hanychovou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy