"Nejde o to zatáhnout země NATO do války. Pravda je taková, že všichni jsou do války zataženi už dávno, a rozhodně ne Ukrajinou, ale Ruskem - odehrává se rozsáhlá válka," řekl Zelenskyj.

V době, kdy prezident hovořil s novináři, objevila se zpráva, že ruská raketa zasáhla televizní věž v Kyjevě. Dříve během dne rakety dopadly na centrum východoukrajinského Charkova. "Je nezbytné alespoň přestat bombardovat lidi, jen přestat bombardovat a poté si sednout k vyjednávacímu stolu," řekl Zelenskyj v rozhovoru na adresu Moskvy. Podle agentury Reuters první kolo jednání mezi oběma stranami konfliktu tento týden nepřineslo žádný pokrok.

Zelenskyj dále řekl, že pokud by NATO uzavřelo dveře Ukrajině v její snaze vstoupit do aliance, tak by Kyjev žádal právně závazné bezpečnostní záruky. Ukrajina naléhá, aby NATO urychlilo její vstup do aliance, což je vyhlídka, kterou ostře odmítá Rusko.

"Naši partneři, pokud nejsou připraveni přijmout Ukrajinu do NATO... protože Rusko nechce, aby Ukrajina byla v NATO, by měli vypracovat společné bezpečnostní záruky pro Ukrajinu," řekl Zelenskyj. "To znamená, že máme svou územní celistvost, že naše hranice jsou chráněny, máme zvláštní vztahy se všemi našimi sousedy, jsme zcela v bezpečí a garanti, kteří nám poskytují bezpečnost, to garantují právně," dodal.

Zatímco Ukrajina stojí na bojišti sama, snaží se přimět Evropu, aby uznala, že její bezpečnost je spojena s bezpečnostní Západu, napsala agentura Reuters. "Pokud Ukrajina padne, pak všichni tito (ruští) vojáci budou na hranicích vašich členských zemí NATO," upozornil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident zároveň poznamenal, že mu americký prezident Joe Biden osobně sdělil, že nyní není čas na zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou, po které volá Kyjev. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová v pondělí uvedla, že Spojené státy takové opatření nepodpoří. Podle ní by tento krok znamenal válku USA s Ruskem.

Podobně se dnes vyjádřil britský premiér Boris Johnson. "Pokud mluvíme o bezletové zóně, tak jsem už i Volodymyru Zelenskému několikrát zopakoval, že důsledkem by bohužel bylo, že by se Británie podílela na sestřelování ruských letadel a zapojila se do přímého boje s Ruskem - to my udělat nemůžeme," řekl Johnson podle serveru Independent.

Dnes si Zelenskyj s Bidenem znovu telefonovali a řešili zvýšení intenzity ruských útoků na místa, kde se nacházejí civilisté. Americký prezident zdůraznil, že Ukrajina může dál počítat s ekonomickou a bezpečnostní podporou Washingtonu a také humanitární pomocí, uvedl poté Bílý dům.

Na otázku, jak dlouho ještě jeho země vydrží ruským silám vzdorovat, Zelenskyj v dnešním rozhovoru s agenturou Reuters a stanicí CNN odpověděl: "My se nedržíme, my bojujeme a náš národ bude bojovat až do konce."