"Uzavírám náročný den v Turecku rozhovory s prezidentem Erdoganem. Koordinujeme pozice ohledně mírového plánu, summitu NATO, bezpečnostních záruk a obilné dohody," napsal Zelenskyj po 19. hodině na twitteru. Mezi tématy jednání podle něj bude i obnova Ukrajiny či smlouvy mezi zbrojařskými firmami obou zemí.

Britský deník Guardian ve čtvrtek s odkazem na tureckou zpravodajskou agenturu Anadolu uvedl, že oba prezidenti se mají setkat mezi čtyřma očima. Zároveň proběhnou jednání delegací obou zemí.

Ruské ministerstvo zahraničí v týdnu vzkázalo, že nevidí důvod k pokračování obilné dohody po 17. červenci kvůli dalšímu zpřísňování protiruských sankcí a údajné neochotě Západu vyjít vstříc požadavkům Moskvy ohledně ruského zemědělského exportu a importu. Evropská unie o její pokračování stojí. Dohoda platí od loňského léta a byla od té doby třikrát prodloužena za pomoci prostředníků, kterými jsou OSN a právě Turecko.

Zelenskyj zahájil probíhající zahraniční cestu ve čtvrtek v Bulharsku, ještě téhož dne večer se přesunul do Česka. V Praze nejprve jednal s prezidentem Petrem Pavlem, dnes program pokračoval schůzkami s premiérem Petrem Fialou a předsedy parlamentních komor. Fiala po jednání oznámil, že Česko poskytne další vojenskou pomoc, například bojové helikoptéry či munici. Podporuje také její ambice stát se členem NATO a EU.

Ukrajinský lídr se následně vydal na Slovensko, kde se sešel se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou. Rokoval také s úřednickým premiérem Ľudovítem Ódorem a předsedou Národní rady Borisem Kollárem.