reklama

Macron odmítá označit počínání ruských vojáků na Ukrajině za genocidu, připomněla agentura AFP. Ve čtvrtek mimo jiné řekl, že použití termínu genocida by znamenalo slovní eskalaci, která by zkomplikovala jeho úsilí o nastolení míru. Řekl také, že je prakticky jisté, že ruská armáda páchá na Ukrajině válečné zločiny.

Západní politici nejsou při popisu událostí na Ukrajině jednotní, zejména ohledně nálezů stovek mrtvých civilistů po stažení ruských vojsk z Kyjevské oblasti. Označení genocida použil americký prezident Joe Biden, polský premiér Mateusz Morawiecki či šéf španělské vlády Pedro Sánchez. Italská diplomacie prohlásila, že nemá dostatek poznatků, aby označila ruské počínání za genocidu.

Zelenskyj stanici CNN řekl, že o záležitosti jednal přímo s Macronem a pozval ho na Ukrajinu, aby pochopil, že to, co se v zemi děje, není válka, ale genocida. "Až přijede a uvidí, tak jsem si jistý, že to pochopí," řekl Zelenskyj. Podle něj je francouzský prezident zdrženlivější také z toho důvodu, že chce, aby se Rusko zapojilo do jednání o míru.

Do Kyjeva Zelenskyj pozval také Bidena. "Myslím si, že přijede," řekl ukrajinský prezident s tím, že bude hodně záležet na bezpečnostní situaci v ukrajinské metropoli. Podle agentury AFP Washington uvažuje o vyslání vysokého diplomatického funkcionáře do Kyjeva, návštěvu amerického prezidenta ale Bílý dům zatím vylučuje.

Od začátku války Kyjev navštívila řada vysoce postavených politiků. Prvními byli český premiér Petr Fiala, šéf polské vlády Morawiecki a slovinský ministerský předseda Janez Janša. Stalo se tak ještě v době, kdy okolí Kyjeva okupovala ruská armáda. Po jejím stažení začalo přijíždět stále více politiků. Ukrajinci často berou návštěvy i do měst, kde byly ruské jednotky, například do Buče, aby jim ukázali zkázu způsobenou nepřátelskými vojsky.

Zelenskyj jednal s šéfkou MMF o poválečné obnově Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil s výkonnou ředitelkou Mezinárodního měnového fondu Kristalinou Georgievovou o zajištění finanční stability Ukrajiny a poválečné obnově země. Uvedl to Zelenskyj na svém twitterovém účtu.

"Máme jasné plány pro tuto chvíli a také vizi výhledů. Jsem si jist, že spolupráce mezi MMF a Ukrajinou bude i nadále plodná," napsal.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes potvrdil, že se příští týden zúčastní jarního zasedání MMF a Světové banky (SB) ve Washingtonu. Do USA s ním vyrazí rovněž ministr financí Serhij Marčenko a guvernér centrální banky Kyrylo Ševčenko. Budou se zde snažit získat další finanční podporu pro Ukrajinu.

Prezident SB David Malpass tento týden uvedl, že banka připravuje balíček podpory pro Ukrajinu ve výši 1,5 miliardy USD (34 miliard Kč).

Výkonná rada MMF minulý týden schválila vytvoření nového účtu, který umožní bilaterálním dárcům a mezinárodním skupinám bezpečnou cestu pro posílání finanční na Ukrajinu. Účet umožní dárcům poskytovat granty a půjčky, které pomohou ukrajinské vládě pokrýt její platební bilanci a rozpočtové potřeby a pomohou stabilizovat její ekonomiku v době, kdy se brání ruské invazi.

Kanada, jeden z hlavních podporovatelů Ukrajiny, navrhla poskytnout prostřednictvím nového účtu, který bude spravovat MMF, až jednu miliardu kanadských dolarů (18 miliard Kč).

Marčenko minulý týden uvedl, že ukrajinská vláda usiluje o získání zahraniční pomoci čtyři miliardy eur (97,7 miliardy Kč) k přibližně třem miliardám eur, které již obdržela na pokrytí rozpočtového schodku, napsala agentura Reuters.