Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žena v Rusku pustila hymnu a balonek. Soud ji poslal na 12 let do vězení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vojenský soud v Moskvě odsoudil mladou Ukrajinku na 12 let vězení za šíření dezinformací o ruské armádě a účast v teroristické organizaci. Podle soudu se Chrystyna Ľubašenková těchto činů dopustila loni v květnu, když z okna svého pronajatého bytu poblíž Moskvy pustila nahrávku s protiválečným projevem a ukrajinskou hymnou a když v Moskvě vypustila balóny s bílo-modro-bílou vlajkou.

Šíření protiválečného projevu a hymny bylo vyšetřovateli kvalifikováno jako dezinformace o ruské armádě, uvedl server BBC.

Vypuštění balonů s modrými a žlutými barvami z vyhlídky na Vrabčích horách bylo soudem označeno za projev příslušnosti k teroristické organizaci, protože bílo-modro-bílá vlajka je symbolem legie Svoboda Ruska, která bojuje po boku ukrajinské armády a kterou ruské úřady označily za teroristickou.

Ľubašenková a její právník vypověděli, že činy spáchala na objednávku za příslib peněz. K dalším akcím ji objednatelé nutili výhrůžkami a vydíráním, že její dvě dcery, které zůstaly s prarodiči ve Švýcarsku, budou rodině odebrány a umístěny do dětského domova.

Podle zpravodajského webu Mediazona Ľubašenková po vypuknutí války na Ukrajině uprchla se svými dětmi a nemocnými rodiči z Kyjeva do Švýcarska. Tam jí náhodný známý slíbil peníze na cestu do Moskvy a odměnu za provedení protiválečného protestu. Když později odmítla další požadavky, začal jí údajně vyhrožovat.

Podle právníka muž, který ji k těmto činům navedl, se vydával za uprchlíka z Ukrajiny. Advokát upozornil, že policisté, kteří Ľubašenkovou v Moskvě zadrželi, o jejím plánu s balony věděli předem, i když ona o tom nikoho neinformovala.

Advokát žádal soud o zamítnutí případu kvůli nedostatku důkazů o trestném činu, zatímco prokurátor požadoval 15letý trest.

Témata:  Rusko soudy

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy