reklama

Premiér Sánchez podle listu El País v parlamentu mluvil o "zlém snu", který ale "brzy skončí" a jeho vláda pro to prý udělá všechno.

Prodloužení stavu nouze zákonodárci schválili po jedenáctihodinovém jednacím maratonu. Proti se nevyslovil nikdo z nich, ale 28 poslanců, mimo jiné katalánští separatisté a poslanci jedné baskické strany, se zdrželo.

Hlasování se kvůli koronavirové pandemii uskutečnilo na dálku. V sále bylo přítomno jen 43 poslanců, kteří seděli daleko od sebe, aby se případně nenakazili. Na dálku se schůze účastnilo 307 ostatních poslanců.

Opozice sice kritizuje vládu i za postup v této krizi, případné účty se ale podle místních médií budou skládat, až epidemie v zemi skončí. Už ve středu ale například šéf krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal, který se sám z nákazy koronavirem už zotavil, prohlásil, že vláda "udělala všechno pozdě a špatně". Abascal jednání využil opět i ke kritice separatistické vlády Katalánska a vyzval premiéra Sáncheze, aby ji sesadil (tedy aby parlament schválil dočasné převzetí správy tohoto autonomního regionu).

Španělé od 15. března smějí z domova vycházet jedině do práce, k lékaři a na nákup nejnutnějšího zboží, jako jsou potraviny nebo léky. Ven mohou také tehdy, když se to týká péče o děti, staré lidi, nebo osoby odkázané na pomoc jiných. Povolené je také venčení psů. Na rozdíl třeba od Česka se ale Španělé nesmějí vydávat na zdravotní procházky do přírody, parky jsou zavřené. Otevřené jsou jen supermarkety, lékárny, banky, kiosky nebo čerpací stanice.

To, zda lidé restriktivní opatření dodržují, kontroluje policie. Za porušení opatření hrozí vysoké pokuty, nebo dokonce až rok vězení.

Španělsko je v současnosti čtvrtou zemí nejvíce zasaženou koronavirem po Číně, Itálii a USA.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama