reklama

"To je mimořádný výsledek, když uvážíme, že ještě před několika týdny každý pozitivní člověk nakazil až čtyři další lidi," cituje dnes Speranzu agentura APA.

V Itálii, kterou nynější pandemie zasáhla dosud nejhůře, se v posledních dnech projevuje příznivý trend klesajícího počtu nově nakažených i mrtvých.

V neděli italské úřady oznámily, že za poslední den evidovaly 3039 nových případů nákazy oproti předchozím 3599 případům. Jde o nejnižší počet od 13. března, tedy za 25 dnů. Obětí nemoci covid-19 je v zemi celkem už 17.127. Itálie bilanci aktualizuje každý den večer.

"Ještě nedávno křivka dramaticky stoupala, nyní začíná klesat. Preventivní opatření ukazují své výsledky. Můžeme začít plánovat budoucnost, musíme být ale realističtí a respektovat pravidla. Jinak hrozí nebezpečí, že dosud vykonanou práci zničíme," řekl ministr televizní stanici La7.

"Pracujeme na zahájení druhé fáze s uvolňováním opatření. Budeme ale muset nadále žít společně s virem, protože ten nezmizí," varoval Speranza.

Očekává se, že po 13. dubnu bude možné obnovit provoz vícero italských podniků. Větší svoboda pohybu by však měla být umožněna až po 4. květnu. "K normálnímu životu se vrátíme, když najdeme očkovací látku. Do té doby budeme muset přijímat preventivní opatření," řekl náměstek ministra zdravotnictví Pierpaolo Sileri.

Itálie čelí kvůli koronaviru nejzávažnější krizi od druhé světové války. Její zdravotnictví je pod nebývalým tlakem. V důsledku nákazy koronavirem zemřela i téměř stovka zdravotníků, většina v Lombardii, nejpostiženějším italském regionu.

reklama