Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výbuch na Floridě: Explodovala raketa Falcon 9

Dragon Space-X
Dragon Space-X
Foto: SpaceX

Mys Canaveral (Florida) - Raketa Falcon 9 společnosti Space X dnes vybuchla na startovací ploše během testu. Na místě operují hasiči a záchranáři. Zda jsou nějací zranění či oběti zatím není jasné.

Ve čtvrtek v ranních hodinách amerického času explodovala na odpalovací rampě na floridském Mysu Canaveral raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která měla vynést historicky první družici společnosti Facebook. Ta ji chtěla využít k připojení chudých afrických regionů k internetu. Raketa vybuchla během testů.

Výbuch zaznamenali několik kilometrů daleko. Okamžitě po explozi se z místa, odkud měla raketa startovat, začal valit hustý černý dým. Společnost zatím nezveřejnila, jestli byl při explozi rakety někdo zraněn.

Společnost SpaceX využívá rakety Falcon 9 k vynášení vesmírné lodi Dragon, která zásobuje Mezinárodní vesmírnou stanici. SpaceX dokonce chystá také verzi lodě Dragon určené pro přepravu až sedmi astronautů.

Kromě toho na konci letošního roku chtěla společnost vypustit první "recyklovanou" raketu Falcon 9, kde by použila první stupeň, který již jednou ve vesmíru byl. Právě na opětovném využití technologií postavila společnost vlastněná miliardářem Elonem Muskem svojí filosofii.

Témata:  USA raketa Falcon 9 raketa SpaceX

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.