Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Nad Ruskem proletěl obří meteor, noc proměnil v den

Meteor proletěl nad Ruskem a pořádně vyděsil tamní obyvatele
Meteor proletěl nad Ruskem a pořádně vyděsil tamní obyvatele
Foto: YouTube

Moskva - Obyvatelé ruské Chakasie za sebou mají nevšední zážitek. Světlo na obloze, které se prohnalo nad jejich hlavami, ozářilo oblohu natolik, že se na několik vteřin doslova rozednilo. Ačkoliv někteří očekávali konec světa, ukázalo se, že šlo o meteorit, který proletěl nad jejich oblastí.

Zprávy o průletu meteoru se podle portálu RT objevily v Chakaské republice i v sousedním Krasnojarském kraji. Nejlépe však byl meteor vidět nad městem Sajanogorsk.

Vesmírný objekt proletěl atmosférou a na několik sekund ozářil celou oblohu. Následně se ozvala obrovská rána, která rozezněla alarmy aut ve městě. "Nad hlavami nám proletěl obří meteorit. Měla jsem strach, myslela jsem si, že to je bomba," popsala portálu jedna ze svědkyň své pocity.

Podle úřadů se ale skutečně nejednalo o žádnou zbraň a konec světa nepřichází, šlo o zbytek meteoritu, jehož velká část shořela v atmosféře. Zatím také není známo, že by vesmírný kámen napáchal nějaké škody na zdraví či majetku.

Podle agentury TASS dopadly zbytky meteoritu poblíž údolí Babik. Do oblasti proto byla vyslána vědecká expedice, která má zajistit místo dopadu a posbírat vzorky z meteoritu.

 

Témata:  Rusko meteorit

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.