Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nástupce Hubbleova teleskopu? Dalekohled Jamese Webba

Dalekohled Jamese Webba Fotogalerie +2
Dalekohled Jamese Webba
Foto: NASA

Nákladní modul obsahující dalekohled a další příslušenství pro gigantický vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) odvezla agentura NASA do Johnson Space Centre (JSC) v texaském Houstonu na závěrečné testy.

V OTIS najdete i dva evropské přístroje, ke kterým zásadně přispěla společnost Airbus: víceobjektový spektrograf NIRSpec hledající blízké infračervené záření, a MIRI, detekující střední vlnové délky infračerveného záření. Teleskop JWST má začít sloužit v říjnu roku 2018.

NIRSpec vyvinula společnost Airbus pro Evropskou vesmírnou agenturu (ESA) a umožní vědcům studovat vzdálené a chladné objekty vesmíru s mnohem větší citlivostí než dříve, dokáže jich pozorovat více než sto zároveň. NIRSpec, známý jako „super oko“,  váží 200 kg a bude pracovat při teplotách -238 stupňů °C.

MIRI je přístroj kombinující fotoaparát, spektrograf a koronograf pro střední vlny infračerveného záření rozšiřující možnosti pozorování JWST na delší vlnové délky, které jsou potřebné pro studium světla z objektů v blízkém vesmíru nebo pozorování vnitřku prachových mračen, kde se dodnes formují hvězdy a planetární systémy. MIRI byl vyvinut evropským konsorciem 21 institutů z 10 členských států ESA, NASA Jet Propulsion Laboratory a Goddard Space Flight Centre působícím pod britským Astronomy Technology Centre s projektovým vedením ze strany Airbusu.

Témata:  dalekohled Jamese Webba Hubbelův teleskop NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Aktuálně se děje

16. května 2025 12:20

Otevřená zpověď Dominiky Gottové. Tohle řekla o napjatých vztazích v rodině

Dominika Gottová si vybrala vlastní životní cestu a žije ve Finsku, tedy daleko od zbytku rodiny legendárního zpěváka Karla Gotta. V Česku má tři nevlastní sestry, ale vztahy s nimi nejsou nejlepší. Nejstarší dcera mnohonásobného Slavíka to otevřeně přiznala. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.