Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nástupce Hubbleova teleskopu? Dalekohled Jamese Webba

Dalekohled Jamese Webba Fotogalerie +2
Dalekohled Jamese Webba
Foto: NASA

Nákladní modul obsahující dalekohled a další příslušenství pro gigantický vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) odvezla agentura NASA do Johnson Space Centre (JSC) v texaském Houstonu na závěrečné testy.

V OTIS najdete i dva evropské přístroje, ke kterým zásadně přispěla společnost Airbus: víceobjektový spektrograf NIRSpec hledající blízké infračervené záření, a MIRI, detekující střední vlnové délky infračerveného záření. Teleskop JWST má začít sloužit v říjnu roku 2018.

NIRSpec vyvinula společnost Airbus pro Evropskou vesmírnou agenturu (ESA) a umožní vědcům studovat vzdálené a chladné objekty vesmíru s mnohem větší citlivostí než dříve, dokáže jich pozorovat více než sto zároveň. NIRSpec, známý jako „super oko“,  váží 200 kg a bude pracovat při teplotách -238 stupňů °C.

MIRI je přístroj kombinující fotoaparát, spektrograf a koronograf pro střední vlny infračerveného záření rozšiřující možnosti pozorování JWST na delší vlnové délky, které jsou potřebné pro studium světla z objektů v blízkém vesmíru nebo pozorování vnitřku prachových mračen, kde se dodnes formují hvězdy a planetární systémy. MIRI byl vyvinut evropským konsorciem 21 institutů z 10 členských států ESA, NASA Jet Propulsion Laboratory a Goddard Space Flight Centre působícím pod britským Astronomy Technology Centre s projektovým vedením ze strany Airbusu.

Témata:  dalekohled Jamese Webba Hubbelův teleskop NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 14:18

Krásné tajemství Tomáše Macháče? Nový vztah se známou Slovenkou

Na kurtu i mimo tenisový dvorec tvořil český tenista Tomáš Macháč pár s kolegyní Kateřinou Siniakovou. Loni spolu získali olympijské zlato, když už ale v osobním životě nedrželi pospolu. Nyní se objevily spekulace o možném novém vztahu reprezentanta. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.