Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Umělá inteligence se obrátí proti nám? Vizionář Musk nemá dobré zprávy

Robotika, ilustrační foto
Robotika, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Miliardář a technologický vizionář Elon Musk je přesvědčený, že je potřeba přistoupit k předběžné regulaci umělé inteligence. Pokud bychom nechali vývoj volně plynout, mohla by podle něj zničit svět jak jej známe.

Elon Musk nedávno hovořil na Letním mítinku guvernérů 2017 a dotkl se mnoha témat. Jedním z nich byla i otázka potencionálního nebezpečí, které otevírá vývoj umělé inteligence.

Inovátor a zakladatel společností Tesla či SpaceX kladl americkým guvernérům na srdce, že je třeba začít pracovat na zákonech a regulacích týkajících se umělé inteligence a robotů.

Musk se v tématu umělé inteligence velmi dobře orientuje a opakovaně o něm hovoří. Podle svých slov se jí sám vůbec nebojí, ale je potřeba být velmi opatrní s jejím vývojem a postupovat podle konkrétních pravidel. Jinak jde o velké riziko pro celou civilizaci.

Jedním z řešením je podle Muska brzká regulace. „Obyčejně je postup takový, že se stane mnoho špatných věcí, veřejnost volá po nápravě a poté se založí agentura, která se zabývá regulací problému,“ popisoval Musk, podle kterého takový proces trvá roky.

„Už v minulosti to bylo dost špatné, ale ještě nikdy jsme nestáli před něčím, co by bylo zásadním rizikem pro celou naší civilizaci,“ vysvětlil Musk. Guvernéři poté chtěli vědět jak je vůbec možné regulovat něco, co ještě ani nevzniklo.

„Jako první je potřeba se o problematice co nejvíce naučit a pochopit její podstatu,“ informoval udivené politiky podnikatel. Ten jde příkladem a sám se o to snaží výzkumem ve své neziskové organizaci Open AI.

Muskovým cílem je nejen zajistit, že využití umělé inteligence bude etické, ale také připravit několik záchytných plánů pro případ, že by vše selhalo a nejmodernější technologie by na lidstvo zaútočila.

Miliardář má i další cesty, které by lidstvu měly zaručit přežití. Ať už to je program Neuralink, který by měl lidem pomoci udržet krok s inteligencí strojů či SpaceX, který dostane lidstvo na Mars a umožnit existenci tamní kolonie.

Dokud je však toto všechno v daleké budoucnosti, snaží se Musk všechny přesvědčit, že vhodnou cestou je proaktivní regulace. Tedy snaha o regulaci dříve, než samotný problém nastane. Opakem je regulace reaktivní, na kterou dochází až v rámci řešení situace.

„Dokud neuvidí lidé vraždící roboty v ulicích, nebudou vědět jak reagovat, protože celá problematika umělé inteligence jim připadá jako vymykající se realitě,“ vysvětlil Musk. Nakonec upozornil, že většinou bývá tvrdým bojovníkem za reaktivní regulaci, ale v tomto konkrétním případě už by na takový přistup mohlo být pozdě.

Témata:  Elon Musk Tesla Motors Roboti

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.