Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Revoluce v cestování: Hyperloop má za sebou první testy

Vizualizace dopravní kapsle systému Hyperloop uvnitř tubusu
Vizualizace dopravní kapsle systému Hyperloop uvnitř tubusu
Foto: Elon Musk

Las Vegas - Cestování budoucnosti, kdy se lidé budou přepravovat ve speciálních kapslích uvnitř potrubí rychlostí přes 1200 kilometrů za hodinu, se stává realitou. Dnes jej otestovala americká společnost Hyperloop One.

Koncept navržený vizionářem Elonem Muskem počítá s využitím stlačeného vzduchu a magnetismu a spojit by v první fázi měl americká města Los Angeles a San Francisco.

Dopravní systém Hyperloop (česky hypersmyčka) má přepravovat lidi, ale i třeba auta, v hliníkových modulech ve dvou ocelových potrubích spojených do smyčky ve tvaru čísla osm. V potrubí, kam budou vystřeleny stlačeným vzduchem, se budou vznášet na vzduchovém polštáři poháněny lineárními magnetickými urychlovači. Kvůli redukci odporu vzduchu má být uvnitř nižší tlak.

 

"Hyperloop je skutečný a vzniká právě teď," řekl před zkouškou médiím šéf společnosti Rob Lloyd.

Test spočíval ve vyslání kovových saní poháněných zmíněným lineárním urychlovačem po zkušební asi stometrové dráze, kterou podle plánu přejela za dvě sekundy rychlostí téměř 200 kilometrů v hodině. Místo brzd použili konstruktéři hromadu písku, do níž saně narazily. Zařízení zrychlilo z nuly na sto mil v hodině (160 kilometrů v hodině) za 1,1 vteřiny.

Témata:  hyperloop

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 14:40

"Chci jet na fakultu a střílet." Policie řešila na Nový rok dramatický případ

Patnáct minut stačilo policistům na dopadení nebezpečného muže, který na tísňové lince vyhrožoval útokem na vysoké škole. Navíc tvrdil, že někoho zabil a má u sebe zbraň. Strážci zákona muže rychle vypátrali a zadrželi, jeho partnerka skončila v péči záchranářů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.