Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínané úspěšně naklonovali opice. Otevřeli cestu ke klonování lidí

Věda
Věda
Foto: Pixabay

Peking - Čínští vědci naklonovali opice a otevřeli tím cestu k případnému budoucímu klonování lidí. Vyplývá to z jejich článku, který dnes zveřejnil odborný časopis Cell (Buňka).

Badatelé z Šanghaje použili stejnou metodu, jakou kdysi Britové naklonovali ovečku Dolly. Poprvé se jim však podařilo naklonovat primáty. Objev podle nich poslouží pouze lékařským účelům.

Dva totožní dlouhoocasí makakové Čung Čung a Chua Chua se narodili před osmi a šesti týdny. Jde o první primáty naklonované z neembryonální buňky. Mezi primáty patří spolu s opicemi a lidoopy i lidé.

"Lidé jsou primáti. Technická bariéra pro klonování druhů primátů, včetně lidí, je prolomena," řekl Mu-ming Pcho-o, jenž dohlížel na výzkum Institutu neurověd Čínské akademie věd ve východočínské Šanghaji.

"Prolomili jsme tuto bariéru, abychom vyrobili zvířecí modely, které jsou užitečné pro medicínu a lidské zdraví. Není záměrem použít tuto metodu na člověka," dodal podle agentury Reuters. Geneticky totožná zvířata mohou posloužit k testování nových léků na řadu nemocí.

Čung Čung a Chua Chua jsou nyní krmeni z láhví a normálně rostou. Vědci očekávají, že se v nadcházejících měsících narodí další klony makaků.

Témata:  Čína klonování vědci

Související

Aktuálně se děje

3. února 2025 14:42

Co skutečně ukrývá naše planeta? Vědci objevili dva nové superkontinenty

Pod povrchem Země se odehrává mnohem víc, než si dokážeme představit. A to i v těch vrstvách, které se dříve zdály být celkem obyčejné. Plášť, tedy oblast mezi tenkou zemskou kůrou a žhavým jádrem, se táhne do hloubky asi 2 900 kilometrů a je tvořen převážně pevným, avšak plastickým horninovým materiálem. Dlouho se předpokládalo, že je tato vrstva relativně homogenní, ale ukazuje se, že tomu tak není. V nitru pláště byly objeveny obrovské nepromíchané oblasti, které fungují jako pevné ostrůvky v jinak dynamickém prostředí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy