Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Musk pošle do vesmíru prvního turistu

Dragon Space-X
Dragon Space-X
Foto: SpaceX

Los Angeles - Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Jusaku Maezawa. V pondělí to oznámil šéf americké společnost SpaceX Elon Musk. Cesta s prvním turistou k Měsíci by se podle agentury Reuters měla uskutečnit v roce 2023, kolik peněz dvaačtyřicetiletý japonský podnikatel za cestu zaplatil, zveřejněno nebylo.

Maezawa proslul jako nadšený milovník umění. V pondělí uvedl, že s sebou k Měsíci vezme šest až osm umělců. Na oběžnou dráhu Měsíce se podívají jako první lidé od 70. let, kdy Spojené státy skončily s vesmírným programem Apollo.

Cestu má umožnit zcela nová, mohutná a opětovně využitelná raketa BFR (Big Falcon Rocket), s níž chce SpaceX kolonizovat i Mars a na jejíž konstrukci zatím firma pracuje.

Maezawa je v Japonsku populární postavou a i za hranicemi své vlasti se proslavil jako nadšený milovník umění. Loni například koupil v aukci za rekordních 110,5 milionu dolarů (asi 2,4 miliardy Kč) obraz amerického umělce Jeana-Michela Basquiata.

Bývalý bubeník punkové kapely Maezawa začal s podnikáním koncem 90. let v hudebním průmyslu. V roce 2004 založil internetový obchod s oblečením Zozotown.

Témata:  Měsíc Elon Musk Dragon Space-X

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.