Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadný kráter na Sibiři se neustále zvětšuje, brzy pohltí celé jezero

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Facebook

Moskva - Tajemný kráter na Sibiři, o kterém nikdo neví, jak vznikl, neustále roste. Od roku 2013 se podle portálu Daily Mail zvětšil více než patnáctkrát a brzy pravděpodobně pohltí i vedlejší jezero.

Deryabinská trhlina, jak lidé kráter nazývají, se objevil v roce 2013 krátce po pádu Čeljabinského meteoritu na Tajmýrském poloostrově na Sibiři. Svědci z nejbližších vesnic, které jsou 70 až 100 km daleko, tvrdí, že tehdy slyšeli výbuch, a jeden člověk tvrdí, že viděl jasnou záři na obloze.

Při svém vzniku byl kráter asi 100 metrů hluboký a necelé 4 metry široký. Při posledním průzkumu byl již široký více než 70 metrů a stále roste. Podle odhadu vědců se brzy jedna ze stěn kráteru zhroutí a stane se součástí blízkého jezera.

Vědci se však nemůžou shodnout, jakým způsobem trhlina vznikla. Místní mluví o mimozemšťanech či pádu meteoritu, což vědci odmítají. Podle nich jde buď o výbuch metanu či jiného plynu, nebo o změnu klimatu, která způsobuje podobné trhliny na poloostrově Jamal vzdáleném téměř 500 km.

"Není lidského původu, ale nevypadá ani jako přírodní útvar," řekl Dr. Vladimír Epifanov pro Daily Mail. Připouští však, že nejpravděpodobnější verzí je výbuch plynu, protože oblast je bohatá na zemní plyn.

Témata:  Rusko Sibiř tajemství záhady

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.