Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci dokázali vyřešit problém s plasty a nedostatkem paliv jednou ranou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Washington – Problémy nerozložitelného odpadu a ztenčujících se zásob neobnovitelných zdrojů zaměstnávají vědce a technologické společnosti po celém světě. Jak nyní informuje server Sceince Alert, vědcům z Californské univerzity v Irvine se ve spolupráci Šanghajského institutu organické chemie zřejmě podařilo vyřešit oba tyto problémy najednou.

O tom, že je situace s množstvím plastového odpadu kritická, svědčí mnohé zprávy z nedávné doby, včetně odhadů, že do roku 2050 bude v oceánech více plastu než ryb. Server upozorňuje, že 95 % plastových výrobků je vyhozeno po jednom použití a každý rok skončí v oceánech 8 milionů tun plastu.

Vědci se proto snaží najít způsob, jak plasty změnit na využitelnou komoditu. Ačkoliv se ale polyethylen vyrábí z fosilních paliv, je díky stabilitě plastu jako chemické sloučeniny velmi náročné jej rozložit.

Jak vysvětluje Zhibin Guan, chemik z Californské univerzity v Irvine, i pokud plast zůstane v oceánu nebo pod zemí stovky nebo tisíce let, k jeho rozložení nedojde. Stane se tak až při jeho zahřátí nad 400 stupňů Celsia, ale ani pak z něj nevznikne použitelná sloučenina.

Vědci ale nyní ve spolupráci se Šanghajským institutem organické chemie vyvinuli způsob, který vyžaduje nižší teploty (asi 175 stupňů Celsia) a využívá chemické katalyzátory, které jsou jinak používány ke tvoření polymerů. Výsledkem je nafta nebo vosk, který lze průmyslově využít.

Hlavními nevýhodami tohoto procesu zatím je, že použití katalyzátorů je nákladné a celý proces je poměrně zdlouhavý – jeho dokončení trvá asi čtyři dny. Guan a jeho tým proto nyní pracují na zefektivnění celého procesu.

Témata:  plasty ekologie vědci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.