Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Africe byly objeveny obří zásoby helia, světové zásoby narostou

Ngorongoro kráter, Tanzánie autor: William Warby, CC BY 2.0
Ngorongoro kráter, Tanzánie autor: William Warby, CC BY 2.0
Foto: Wikimedia Commons

Jokohama - Světové zásoby helia se opět vylepšily. Vědci zjistili, že pod Tanzanií je více než bilion litrů tohoto plynu. Tato zpráva uklidnila některé, protože momentální hlavní místo, kde se těží hélium vysychá a během následujících let zcela vyschne.

Vědci oznámili na konferenci v Jokohamě, že se pod Tanzanií našlo obří naleziště helia, které stačí k uspokojení světové poptávky zhruba na sedm let. Tento objev mírní obavy na globální nedostatek helia.

Zatímco předtím byly rezervy helia objeveny náhodou, když se hledala ropa a zemní plyn. Nyní už vědci šli na jistotu a zaměřili se přímo na hledání helia. Helium se hromadí pod zemí během radioaktivního rozpadu nestabilních prvků, jako třeba uranu, jak informuje server ScienceNews.

Výzkumníci předpovídají, že jsou schopni najít další zásoby helia, jakmile to bude svět potřebovat. A rozhodně to není potřeba jen k napouštění balónků, helium má zásadní význam pro věděcké výzkumy a jedná se o kritickou součást chladících systémů u magnetické rezonance.

Témata:  plyn Tanzánie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.