Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Africe byly objeveny obří zásoby helia, světové zásoby narostou

Ngorongoro kráter, Tanzánie autor: William Warby, CC BY 2.0
Ngorongoro kráter, Tanzánie autor: William Warby, CC BY 2.0
Foto: Wikimedia Commons

Jokohama - Světové zásoby helia se opět vylepšily. Vědci zjistili, že pod Tanzanií je více než bilion litrů tohoto plynu. Tato zpráva uklidnila některé, protože momentální hlavní místo, kde se těží hélium vysychá a během následujících let zcela vyschne.

Vědci oznámili na konferenci v Jokohamě, že se pod Tanzanií našlo obří naleziště helia, které stačí k uspokojení světové poptávky zhruba na sedm let. Tento objev mírní obavy na globální nedostatek helia.

Zatímco předtím byly rezervy helia objeveny náhodou, když se hledala ropa a zemní plyn. Nyní už vědci šli na jistotu a zaměřili se přímo na hledání helia. Helium se hromadí pod zemí během radioaktivního rozpadu nestabilních prvků, jako třeba uranu, jak informuje server ScienceNews.

Výzkumníci předpovídají, že jsou schopni najít další zásoby helia, jakmile to bude svět potřebovat. A rozhodně to není potřeba jen k napouštění balónků, helium má zásadní význam pro věděcké výzkumy a jedná se o kritickou součást chladících systémů u magnetické rezonance.

Témata:  plyn Tanzánie

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.