Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Oplakáváte ztrátu milovaného mazlíčka? Jihokorejci vám ho naklonují

Psi, ilustrační fotografie
Psi, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Soul- Mnoho lidí někdy oplakalo ztrátu milovaného mazlíčka. Jak nyní informuje server Science Alert, jedna laboratoř v Jižní Koreji nabízí, že jejich mrtvé mazlíčky přivede zpět mezi živé - tedy přesněji, nabízí jejich naklonování.

Laboratoř Sooam se převážně věnuje klonování dobytka a prasat pro vědecké účely, pozornost ale vyvolala jejich nabídka klonování psů. Za poplatek 100 tisíc dolarů společnost zákazníkům nabízí naklonování jejich psa, ať už je důvod jakýkoliv.

Od roku 2006 již úspěšně naklonovali téměř 800 psů. Mezi jejich zákazníky patřily celebrity, ale například i bezpečnostní agentury, které chtěly zachovat psa s velmi dobrým čichem či jinými žádoucími vlastnostmi.

Psa je dle instrukcí společnosti třeba dodat do pěti dnů po jeho úmrtí, během té doby musí ale být uložen v chladu. Vědci z něj pak získají DNA, které vpraví do dárcovského vajíčka, které bylo naopak DNA zbaveno.

To je vloženo do těla náhradní psí matky a za dva měsíce později si může svého psa člověk vyzvednout - je něj samozřejmě opět štěně.

Publicitu společnost získala již v minulosti například tím, že pětkrát naklonovala záchranného psa Trakra, který pomáhal najít přeživší teroristických útoků 11. září. V rámci nového projektu by se společnost chtěla pokusit naklonovat mamuta.

Témata:  psi klonování Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:09

Karel Šíp reaguje na kritiku Všechnopárty: Prostě se na to nedívejte, já to neovlivním

Karel Šíp už za několik dní oslaví 80. narozeniny a letos ho čeká také připomínka dvacetiletého výročí od odvysílání první epizody Všechnopárty. Moderátorovi ale nyní neuniklo, že některým televizním divákům leze krkem. Kromě nových dílů talk show se totiž pravidelně objevují ve vysílání i reprízy. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.