Zkouška se konala ve středu na kosmodromu Boca Chica na jihu Texasu u hranic s Mexikem. Na zveřejněných záběrech je patrné, jak odletí víko nádrže. Předpokládalo se, že SpaceX během několika týdnů přikročí s Mk1 k letovým testům, což se nakonec nestane.

"(Mk1) měl význam výrobního průkopníka, ale letový design je už odlišný," napsal Musk na twitteru s tím, že veškerý vývoj se již soustředí na Mk3. Prototyp bude létat do výšky 20 kilometrů, ačkoli stejně jako Mk1 bude schopen překročit hranici vesmíru.

Musk ke středeční zkoušce uvedl, že cílem bylo natlakovat systémy prototypu na maximum, konkrétní hodnoty ale neuvedl. Na diskusních webech, které se věnují kosmonautice, uživatelé debatují o tom, že systém byl zatížen až několikanásobkem provozního tlaku. Zda takovéto překročení provozních hodnot bylo cílené, jasné není.

Prototyp Mk1, který jde nyní do výslužby, a Mk3 nahradily testovací kus Starhopper (Hvězdný skokan). Ten byl letos v srpnu vyřazen po úspěšné sérii raných letových zkoušek.

Loď Starship, která bude podle SpaceX schopná transportovat až sto lidí, je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy, neboť bude vybaven 35 motory Raptor. Druhý stupeň bude mít šest motorů a bude schopen letů nezávisle na prvním stupní. S prvními operačními lety Starshipu počítá SpaceX v roce 2021.