Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polární záře: Jak úchvatná podívaná vzniká?

Polární záře: Jak úchvatná podívaná vzniká?

Foto: www.astro.cz

Polární záře, známá také jako aurora borealis na severní polokouli a aurora australis na jižní polokouli, je jedním z nejúchvatnějších přírodních jevů, které můžeme na naší planetě pozorovat. Tento fascinující jev se projevuje jako soubor barevných světelných pruhů na noční obloze, které tancují a mění svou intenzitu. Ale co vlastně polární záře je a jak vzniká?

Polární záře je způsobena interakcí slunečního větru s magnetickým polem Země. Sluneční vítr, což jsou částice jako protony a elektrony vycházející ze Slunce, cestují vesmírem a narazí na zemské magnetické pole. Když tyto energetické částice vniknou do atmosféry Země, interagují s atomy kyslíku a dusíku, což způsobí uvolnění energie ve formě světla. Tato světelná zobrazení jsou polární záře.

Nejčastější barvou, kterou u polární záře vidíme, je zelená, která vzniká, když částice slunečního větru narazí na atomy kyslíku ve výškách mezi 100 a 300 kilometry nad zemským povrchem. Avšak polární záře může mít také jiné barvy – fialovou, modrou, červenou nebo žlutou – v závislosti na typu atomu, se kterým částice interagují a na výšce, ve které dochází k této interakci.

Tento jev je nejlépe viditelný v oblasti tzv. aurorálních ovalů, což jsou regiony poblíž magnetických pólů Země. Na severní polokouli tedy polární záře nejčastěji bývá vidět v oblastech jako je severní Skandinávie, Aljaška, Kanada, Island a Rusko. Na jižní polokouli se aurora australis objevuje především v Antarktidě a jižních oblastech Austrálie a Nového Zélandu.

Polární záře není jen krásným přírodním fenoménem, ale také důležitým ukazatelem aktivního slunečního cyklu. Slunce prochází 11letým cyklem, během kterého se jeho aktivita zvyšuje a snižuje. V obdobích maximální sluneční aktivity jsou polární záře intenzivnější a mohou být pozorovány na širším území, zatímco v obdobích minimální aktivity jsou jejich výskyty vzácnější a soustředí se více na polární oblasti.

V minulosti byly polární záře považovány za mystické a tajemné jevy. V různých kulturách se k nim vážou různé legendy a pověsti. Například v severských zemích byly aurory považovány za tančící duchy, kteří se radovali, nebo naopak za varování před neštěstím. V současnosti jsou však díky vědeckému pokroku tyto jevy dobře pochopeny, i když jejich krása a tajemství stále fascinují.

Pro pozorovatele je ideálním obdobím k výletu za polárními zářemi období od září do března, kdy jsou dlouhé noci a jasné oblohy. Na pozorování polární záře je třeba mít trochu štěstí, protože i v oblastech, kde je výskyt záře běžný, není zaručeno, že je uvidíte každý den. Nicméně ti, kteří měli štěstí, popisují tento zážitek jako nezapomenutelný – světelné pruhy tančící na obloze v nádherných barvách jsou zážitkem, který se zapsal do srdcí mnoha lidí.

Polární záře je tedy nejen přírodní fenomén, ale i symbol krásy a síly přírody, která je stále plná tajemství a úžasných zázraků. Ať už je vidíme na severu nebo na jihu, tento jev nám připomíná, jak malé a zároveň krásné je naše místo ve vesmíru. 

Témata:  polární záře

Související

Aktuálně se děje

9:11

MS v hokeji do 20 let: Česko s USA prohrálo v boji o finále. Naděje na medaili žije

Čeští hokejisté do 20 let si finále světového šampionátu v Kanadě po senzačním vyřazení domácí reprezentace nezahrají. V sobotním semifinále s USA se sice ještě pět minut před koncem drželi na dostřel jediné branky, nakonec ale prohráli 1:4. Zápas o bronz se Švédskem čeká svěřence Patrika Augusty dnes večer. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy