Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rover NASA, hledač stop života na Marsu, úspěšně přistál. Sledovali jsme ŽIVĚ

Mars
Mars
Foto: NASA

Na Marsu se dnes večer uskutečnilo složité a riskantní přistání robotického vozítka Perseverance americké vesmírné agentury NASA. Tento další automatický průzkumník na rudé planetě bude pátrat po známkách možného mikrobiálního života v dávné minulosti, ale také plnit úkoly v přípravě budoucích výprav lidí na Mars.

Okamžik dosednutí na povrch sousední planety vědci NASA naplánovali na 21:55 středoevropského času. Místo přistání, kráter Jezero, vybrali v souvislosti s jedním z hlavních cílů mise. Jsou přesvědčeni, že před 3,5 miliardy let se v této oblasti nacházela voda a mohly se tam zachovat stopy případného někdejšího života.

Perseverance, v překladu znamenající vytrvalost, se na šest a půl měsíce trvající pouť vydala 30. července. Závěrečná fáze letu s přistáním představovala sedm trýznivých minut čekání pro pozemní řídící středisko NASA. Šlo o velmi složitý manévr s řadou rizik a jen 40 procent takovýchto misí bylo úspěšných.

Tepelný štít ochranného pouzdra, ukrývajícího Perseverance, musí při sestupu zvládnout rozpálení až na 1300 stupňů Celsia. Ve správnou chvíli, když se počáteční sestupová rychlost sníží z 20.000 kilometrů za hodinu na 1600 kilometrů, se musí rozevřít padák a poté oddělit tepelný štít. Nakonec ve výšce několika metrů musí sestupná sekce spustit na lanech Perseverance na povrch planety a poté odletět do bezpečné vzdálenosti.

Kromě toho musejí správně fungovat malé motory a zaměřovací přístroje a kamery k navedení na konkrétní bezpečné místo k přistání ve zvolené oblasti Jezera.

Perseverance bude také získávat a uchovávat vzorky hornin, které by příští mise měly dopravit k analýze na Zemi. Příprava budoucích výprav lidí spočívá v testování techniky a metod, jež při nich mohou být využity. Jde například o vyzkoušení způsobů výroby kyslíku z marsovské atmosféry, o zlepšování techniky přistávání nebo o získávání informací o podmínkách prostředí, jež mohou život astronautů na Marsu ovlivňovat.

Témata:  Mars 1

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 9:35

Nevěra Leoše Mareše? Podle manželky Moniky to tak vážně nevypadá

Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.