Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko zablokovalo Instagram, šíří podle něj nenávistné projevy proti Rusům

Instagram
Instagram
Foto: Pixabay

Sociální síť Instagram je ode dneška v Rusku nedostupná. Aplikaci nelze obnovit a na stránky se nelze dostat jinak než s použitím virtuální privátní sítě (VPN), píší reportéři agentury AFP. Omezení přístupu na platformu, kterou provozuje americká společnost Meta Platforms, oznámil v pátek ruský cenzurní úřad Roskomnadzor. Po síti se podle něj šíří materiály obsahující nenávistné projevy vůči ruským občanům.

Roskomnadzor minulý týden avizoval, že omezení začne platit od dnešní půlnoci (od neděle 22:00 SEČ); zablokování od té doby hlásí ruští uživatelé sociální sítě či nevládní organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu.

Cenzurní úřad podle agentury TASS platformu zanesl do registru zakázaných stránek a o blokaci informoval prostřednictvím newsletteru. V něm zároveň uživatele Instagramu upozornil, že Rusko má vlastní podobné platformy - VKontaktě a Odnoklassniki.

"Doufáme, že přechod na tyto stránky pro vás bude rychlý a že v budoucnu objevíte nové možnosti komunikace a podnikání," citoval TASS z oznámení Roskomnadzoru. Instagram je velmi populární mezi ruskou mládeží, pro mnoho ruských malých a středních podniků i umělců či řemeslníků se navíc stal klíčovým nástrojem pro internetový prodej, připomíná AFP.

Ruská prokuratura k omezení přístupu na Instagram vyzvala po zprávě agentury Reuters, podle které společnost Meta umožní uživatelům v některých zemích vyzývat k násilí proti ruským vojákům v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Prokuratura také požádala soud, aby označil firmu Meta za extremistickou organizaci.

Roskomnadzor už dříve zablokoval přístup k sociální síti Facebook, kterou rovněž provozuje Meta. Opatření zdůvodnil tím, že tato síť diskriminuje ruská média. Omezovat začal také přístup k síti Twitter.

Témata:  Rusko Instagram

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy