Někdy mohou působit nenápadně, jindy jsou tím prvním, čeho si na zařízení, stroji nebo elektronice všimnete. Technické značení, čelní panely nebo foliové klávesnice byste proto měli vždycky vybírat pečlivě. Jejich provedení, kvalita a volba materiálu jsou naprosto zásadní. Podívejte se, kde se s technickými štítky setkáte, z jakých materiálů se vyrábí a jak poznáte ty opravdu kvalitní.

Technické štítky a značení: Pevně drží na jakémkoli povrchu

Jaký je rozdíl mezi designovým a technickým štítkem? Designové štítky reprezentují především značku a podtrhují celkový vzhled výrobku. Technické štítky zase předávají důležité informace.

Technické značení je proto nepostradatelnou součástí výrobku. Stává se z něj nositel výrobních i servisních informací a jako takový musí být snadno použitelný, čitelný a mimořádně odolný. A to po celou dobu životnosti daného zařízení nebo výrobku.

img-responsive

Seznamte se s typy a využitím technických štítků a značení (nejen) v průmyslu | foto: H1.cz

Technické štítky jsou nejčastěji kovové, vyráběné z hliníku nebo nerezové oceli. Jejich hlavní výhodou je vysoká odolnost nejen vůči oděru a další mechanické zátěži, ale třeba i vysokým teplotám.

Technické štítky najdete třeba na kotlích nebo tepelných čerpadlech, kde mohou být upevněny jak mechanicky tak speciálním lepidlem.

Pro upevnění se dají do štítku vyvrtat otvory a následně je možné ho přišroubovat nebo přinýtovat. Případně se dá použít kvalitní laminační lepidlo s vysokou teplotní odolností. Takové lepidlo vydrží teploty až do 230 °C a to po dobu jedné hodiny. Vysoké teplotě může být štítek vystaven opakovaně.

Dlouholetou čitelnost informací na štítku zajistí například laserový popis nebo ražba, která může být vystouplá i zahloubená. Pokud pro štítek chcete vybrat složitější vícebarevné motivy, pak je ideální zvolit kvalitní eloxování formou digitálního tisku. Štítek je pak maximálně odolný vůči poškrábání grafiky a vydrží stálobarevný.

Kvalitní technický štítek ale hlavně závisí na volbě spolehlivého výrobce se zkušenostmi s různými materiály, povrchy, i možnostmi upevnění. Jedině tak získáte jistotu, že štítek nezačne blednout nebo se odlepovat.  

Příležitost si technické štítky osahat nabízí každoročně například veletrh elektrotechniky Amper. Kromě nejnovějších trendů v automatizaci, energetice nebo zabezpečení si budete moct prohlédnout, jak kvalitní štítky skutečně vypadají a pro jaká zařízení se nejčastěji využívají.

Čelní panely: Hlavní je jejich snadná použitelnost

Měřicí technika, elektronické řídící systémy, průmyslové stroje nebo dálkové ovladače přístrojů a moderních robotů. Tam všude se setkáte s čelními panely, které slouží hlavně pro okamžitou kontrolu fungování přístroje.

img-responsive

Seznamte se s typy a využitím technických štítků a značení (nejen) v průmyslu | foto: H1.cz

Jak takový čelní panel nejčastěji vypadá? Najdete na něm otvory pro nejrůznější druhy zdířek nebo ovladačů a také průsvitová okna pro umístění displeje nebo signalizačních LED diod. Na první pohled by měl takový panel umožnovat jednoduché a rychlé ovládání.

Na rozdíl od technického štítku jsou čelní panely a foliové klávesnice nejčastěji vyrobené z lehkých materiálů. Mezi ně patří polyestery, polykarbonáty a PMMA materiály. Svými vlastnostmi a hlavně odolností ale velmi dobře nahrazují kovové materiály.

Kvalitní čelní panely spolehlivého výrobce jsou potištěné ze zadní strany. Díky tomu jsou vysoce odolné proti oděru, kyselinám, agresivním čisticím prostředkům a vůči vnějším vlivům a povětrnostním podmínkám.

Foliové klávesnice: Setkáte se s nimi na každém kroku

Určitě jste si někdy kupovali kávu v automatu, mačkali tlačítka na pracovní tiskárně, nebo jste zadávali číselný kód pro vstup do budovy. V takovém případě vám dobře posloužila foliová klávesnice. Na první pohled nenápadný prvek, který je ale zároveň tím prvním, co na přístroji vidíte. Její funkce je jasná – musí být odolná, snadno čitelná i čistitelná a ke všemu jednoduchá na ovládání.

S foliovými klávesnicemi se často setkáte také ve zdravotnictví. Kde jsou nároky na ně umocněné tím, že musí vydržet i častý kontakt s agresivními čisticími prostředky a dezinfekcí. Pro foliové klávesnice na přístroje v nemocnicích a ordinacích se dá použít také antibakteriální úprava s vysokým obsahem mědi.

Při výrobě se foliové klávesnice skládají z tenkých vrstev a speciální laminací se pevně spojí dohromady. Tlačítka na klávesnici pak mohou být plochá i vystouplá.

Foliové klávesnice pak není problém vyrobit v téměř jakémkoli tvaru. Dají se opatřit i logem, typovým označením i funkčními popisky. Díky tomu se pohybují na pomezí technického a designového značení.