Taková tiskárna by vám totiž měla vydržet i několik let a musíte mít jistotu, že její provoz bude bezproblémový, ale i úsporný. Jakou tiskárnu zvolit a které parametry byste měli sledovat? A proč je dobrá tiskárně pro vaše podnikání stejně důležitá třeba jako Linkedin reklama?

Vyberte přístroj, který se opravdu vyplatí

Není vůbec klíčové, zda bude vaše tiskárna laserová nebo inkoustová. Daleko spíše se zaměřte na konkrétní potřeby vašeho podnikání. Před nákupem si tedy musíte udělat jasno v tom, co budete tisknout. Je totiž zásadní rozdíl, zda budete tisknout dokumenty v rozsahu rigorózní práce, nebo snad obrázky, grafy a barevné plochy. Důležitý je také předpokládaný objem tisku.

Především si však prověřte ceny tonerů. Může se totiž velmi snadno stát, že koupíte sice levnou tiskárnu, ale během roku zjistíte, že jste více než dvojnásobek zaplatili za náplně. Existuje mnoho různých tonerů, jedny z nejznámějších jsou tonery HP, které se pyšní dlouho výdrží, ale nejsou zdaleka jedinou dobrou volbou. Ušetřit můžete samozřejmě i tak, že budete kupovat kompatibilní nebo alternativní tonery. Vybírejte i mezi ověřenými dodavateli kompatibilních, jinak také alternativních náplní do tiskáren. To vše se vyplatí prověřit ještě před nákupem.

Volba typu podle druhu tisku

Pokud plánujete tisknout zejména faktury, dodací listy, obchodní podmínky apod., nejlepší volbou pro vás bude laserová tiskárna. Výhodou také je, že toner můžete nakupovat do zásoby, jelikož náplň je zcela bez vodní báze, a proto nevysychá. Na barevné grafy, fotky a obrázky volte tiskárnu inkoustovou. Její provoz je sice o něco dražší, ale budete těžit z perfektní kvality a sytosti barev. Nutné ale je, abyste tiskli pravidelně, neboť náplně mohou vysychat.

Kolik budete tisknout?

Důležitým parametrem při rozhodování je také objem dat, který budete měsíčně tisknout. Pokud je výtěžnost skutečně vysoká, bude obvykle na plné čáře vítězit laserová tiskárna. Neplatí to však vždy – proto se vyplatí hledat u tiskárny vždy také informace o její výtěžnosti. Tisknete-li jen občas, nemusíte náklady na tisk tolik řešit a klidně si můžete dovolit investovat do dražšího tisku, který váš byznys tolik finančně nezatíží.

Čím více funkcí, tím lépe?

Dnes v nabídce obchodů najdete nejen obyčejné tiskárny s jedinou funkcí, ale stále častěji se prodávají také multifunkční stroje, které toho dovedou daleko více. Tyto přístroje zvládají řadu dalších užitečných funkcí, jako je faxování, skenování, kopírování, automatický oboustranný tisk či využití USB disků nebo jiných paměťových karet. Tyto vymoženosti mohou být někdy jen zbytečným luxusem, který nevyužijete, a proto nemá smysl za ně platit, ale mnohokrát se vyplatí. Vždy záleží na vašich konkrétních požadavcích a podstatě vašeho podnikání a využívání tiskárny. Pravdou totiž také bývá, že čím má přístroj více funkcí, tím je větší šance, že se něco pokazí. A rozhodně nechcete neustále řešit servis nebo reklamace. Riziko se také zvyšuje s tím, čím více lidí s přístrojem pracuje, protože složitější funkce často vyžadují i více znalostí o ovládání a snadněji se tiskárna může pokazit kvůli neodborné manipulaci.

Inovujte a buďte vždy o krok napřed

Dnes už se vyplatí zvážit i to, zda společně s tiskárnou nepořídit rovnou i 3D termolis na potisk. Pro různé druhy podnikání to může být nenahraditelný pomocník při výrobě grafického materiálu nebo dárkových předmětů. Proč zbytečně zadávat zakázky externím subjektům, když máte možnost jednorázové investice, která se vám ale velmi brzy vrátí? Podle typu lisu můžete tisknout na různé typy látek jako je bavlna nebo polyester, ale také na nádobí, kov, plast apod.