DNA

Ilustrační fotografie.

Vědci oznámili rozluštění kompletního lidského genomu

V roce 2003 se vědci z Projektu lidského genomu (Human Genome Project) zapsali do dějin, když se jim podařilo přečíst 92 procent lidského genomu. Od té doby se téměř dvě desetiletí snažili rozluštit zbývajících osm procent. Nyní mezinárodní tým zhruba stovky výzkumníků představil kompletní lidský genom - je to poprvé, kdy byl sekvenován ve své úplnosti. Objev by mohl pomoci například v lékařství.

DNA

Vraždu z roku 1989 pomohl v USA objasnit rekordně malý vzorek DNA

Svět

Policie v americkém Las Vegas po více než třiceti letech určila viníka v případu vraždy 14leté dívky Stephanie Isaacsonové. K podezřelému dovedl vyšetřovatele vzorek s genetickou informací, jehož hmotnost odpovídá jen 15 lidským buňkám. Podle expertů to je nejmenší množství DNA, jaké se kdy stalo klíčem k vyřešení kriminální kauzy, informovala zpravodajská společnost BBC.

DNA

Jak si buňky umí ochočit nepřítele? Objev českých vědců zaujal ve světě

Domov

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity popsali způsob, jakým umí buňky využít takzvané bakteriofágy, tedy viry, které je napadají, k přenosu své vlastní DNA. Popis struktury částice označované jako GTA (gene transfer agent) a mechanismy, které těmto částicím brání, aby znovu napadaly buňky, zveřejnil časopis Nature Communications. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

Ilustrační foto

Vědci neřeší jen koronavirus. Nový objev může pomoci v boji s rakovinou

Domov

Novou možnost na cestě k lékům bránícím nádorovému bujení objevila výzkumná skupina pod vedením Dalibora Blažka z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Jako první na světě popsala význam bílkoviny nazývané cyklin-dependentní kináza 11 (CDK11), která hraje důležitou roli v přepisu genetické informace.

Vitruviova figura

Svět

Da Vinciho vlasy podrobí Italové testu DNA

Italští vědci podrobí testu DNA pramen vlasů, který byla nalezen ve sbírce ve Spojených státech a o němž odborníci soudí, že patřil Leonardu da Vinci. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Nález a dokumenty prokazující jeho původ budou veřejnosti představeny 2. května, kdy uplyne 500 let od Leonardova skonu.

Ilustrační foto

Převrat v genetice? Nový objev zcela mění pohled na dědičnost DNA

Revue

Až doposud se myslelo, že tuto mtDNA dědíme od matky. Jenomže nedávno se objevil případ pacienta, který měl podezření na dědičnou chorobu přenášenou skrze mtDNA. Při jejím zkoumání lékaři narazili na nestandardní věc – DNA byla z velké části zděděná po otci, a nikoliv pouze po matce, jak se doposud předpokládalo.

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Svět

Genetické modifikování lidského embrya? WHO varuje před nebezpečnými dopady

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí varovala, že genetické modifikování lidského embrya by mohlo mít "nezamýšlené následky". Oznámila rovněž vytvoření panelu expertů, kteří mají prozkoumat zdravotní dopady úpravy genů a stanovit v této souvislosti jasná pravidla a standardy. Informovala o tom agentura Reuters. Čínská vláda minulý týden nařídila dočasně zastavit práci lékařského týmu, který tvrdí, že geneticky modifikoval lidská embrya.

Ilustrační foto

Měnit dětem DNA? Výzkum vyvolal pobouření, Čína zarazila práci vědce

Svět

Čínská vláda dnes nařídila dočasně zastavit práci lékařského týmu, který tvrdí, že geneticky modifikoval lidská embrya, z nichž se narodila dvojčata. Pokud se tvrzení týmu potvrdí, půjde o první geneticky modifikované děti na světě. Informovala o tom agentura AP. Postup čínských vědců kritizovala i řada jejich kolegů jako neetický a nezodpovědný.

DNA

Zemřel biochemik Emil Paleček, bylo mu 88 let

Domov

Zemřel biochemik Emil Paleček, který přispěl ke vzniku nové oblasti výzkumu DNA pomáhající zjistit genetické kořeny nemocí. Bylo mu 88 let, uvedla dnes Česká televize. Paleček zkoumal také bílkoviny, které souvisejí se vznikem rakoviny. Dlouhá léta pracoval v Biofyzikálním ústavu Akademie věd v Brně a spolupracoval s brněnským Masarykovým onkologickým ústavem. V roce 2014 získal za svou práci cenu Česká hlava.

DNA

Sériový vrah z Kalifornie byl vypátrán díky internetu

Svět

Sacramento - Muž obviněný ze série vražd a znásilnění v Kalifornii byl po mnoha letech marného snažení vypátrán pomocí webových stránek umožňujících lidem hledat rodinnou historii. Policisté u jedné z těchto firem objevili informace o DNA dvaasedmdesátiletého Josepha Jamese DeAngela, které byly podobné DNA pachatele. Když tajně odebrali vzorky přímo u něj, podezření se potvrdilo, uvedla ve čtvrtek prokuratura z kalifornského Sacramenta.

Věda

Revue

Průlom, nebo etický problém? Vědci vytvořili hybrida člověka a ovce, chtějí pěstovat lidské orgány

Vědci byli vůbec poprvé schopni vytvořit ovčí embryo s malým množstvím lidského genetického kódu. Tento vědecký průlom byl představen na setkání Americké asociace pro rozvoj vědy v Texasu tento týden, píše server The Guardian. Tento pokrok by mohl být velmi důležité pro budoucí zdravotnické technologie, výzkumníci totiž doufají, že jednoho dne budou moci získat části lidského těla pro dárcovství orgánů z geneticky upravených zvířat.

DNA

Američtí vědci provedli první pokus o cílenou změnu DNA v těle

Svět

Oakland - Vědci ve Spojených státech se vůbec poprvé přímo v lidském těle pokusili upravit gen, aby trvale změnili vybranou část DNA pacienta. Doposud odborníci upravovali DNA na buněčné úrovni v laboratořích a následně změněné buňky vraceli do těla pacientů.

DNA

Už žádné dědičné nemoci? Podařilo se nám odstranit "špatné" geny, hlásí vědci

Revue

Kanton - Poprvé v historii se vědcům podařilo skrze metodu nazvanou chemická chirurgie odstranit z lidského embrya nemoc, která byla dědičná. Tým z Univerzity Suna Yat-Sena úspěšně určil a oddělil gen, který je zodpovědný za některé vážné krevní poruchy. Výzkum je sice teprve v začátcích, ale je to velký krok k objevení metody, která v budoucnu odstraní dědičné nemoci jako cystická fibróza.

Odběr krve

Vědci z Brna pracují na speciálním čipu. Bude možné rakovinu odhalit z kapky krve?

Domov

Brno - Pokud má pacient v krvi takzvané nádorové markery, které upozorní na rané stadium rakoviny, změní se okamžitě optické spektrum, tedy barva světla. Vědci z Vysokého učení technického v Brně nyní pracují na speciálním nanofotonickém čipu, který by mohl rakovinu odhalit z kapky krve. Nanofotoniku lze ale využít i v jiných oborech.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy